Hakkında Bilgi

Mama Nasıl Yapılır

Mama nasıl yapılır
Seçtiğiniz sebze ve meyveleri yıkayın.
Yumuşak olmasını istiyorsanız sebze ve meyveleri buğulayın.
Buğuladığınız sebze ve meyveleri bir blender veya mutfak robotu içine atın. Püre kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Pürüzsüz fakat yoğun bir kıvama gelecektir.
Püre kıvamına gelen yiyeceği kontrol edin. İçerisinde meyve, sebze kabuğu ve çekirdeği kalmadığına iyice emin olun.
Buz küpü tepsisini ve dondurucuya yerleştirin.
Hazırladığınız mamayı plastik kaba koyun ve üzerine yiyecek tipini ve yaptığınız tarihi yazın. İsterseniz bu iş için etiket kullanın.
Plastik kabı dondurucudaki buz tepsisine yerleştirin.
Bebeğinize yedireceğiniz zaman buzunu çözerek kullanın.

İnek Sütü ile Muhallebi Yapımı
250cc süt, 1 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı şeker. Yapılışı: Soğuk süte pirinç ununu ilave edin. Karıştırarak pişirin. Muhallebi koyulaştığında ateşten alın. Üzerine şeker ilave edin. Eğer bebeğiniz daha az şekeri kabul ediyorsa şekeri 1 tatlı kaşığı koyun. Tatlı besinlere alışması iyi değildir.

Sütle Muhallebi Yapımı
İnek sütü 1 yaşına kadar önerilmediğinden mama ile hazırlanması önerilmektedir.

Malzemeler:
• 1 su bardağı su (200 ml)
• 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu
• 6 ölçek Devam Biberon Maması*

Hazırlanışı:
1 su bardağı su ile 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir ve ocaktan indirdikten sonra içerisine 6 ölçek Devam Biberon Maması* ilave edilip, iyice karıştırılır.

İrmikli Muhallebi
1 su bardağı süt
2 tatlı kaşık irmik
1 tatlı kaşığı şeker

Soğuk süte irmiği ilave edin. Karıştırarak pişirin. Muhallebi koyulaştığında ateşten alın. Üzerine şeker ilave edin.

Cevizli Muhallebi
1 su bardağı süt
1 tatlı kaşığı pirinç unu
1 tatlı kaşığı şeker
1 adet ceviz içi(iyice ezilmiş)

HAZIRLANIŞ : Soğuk süt temiz bir kaba konur. 1 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edilerek ezilir, yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra şeker ve ceviz içi ilave edilir, ılık kıvamda bebeğe verilir.

NOT: Kilolu bebeklerde şeker eklenmesi yapılmadan verilebilir. Kabızlığı olan bebeklerde 1 çay kaşığı sıvı yağ konulabilir.

Balkabaklı Bebek Muhallebisi
-150ml süt
-yarım dilim balkabağı
-1 tatlı kaşığı tepeleme pirinç unu

Yapılışı:
Balkabaklarını ince tatlı dilimi şeklinde doğrayıp tencereye koyun. Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin, buharda da pişirebilirsiniz, kabağınız susuzsa biraz su ilave etmeniz gerekebilir. Pişen balkabaklarını iyice ezin.

Süte pirinç ununu katarak muhallebiyi pişirin ve pişen muhallebiye balkabaklarını ilave edin.

Tadını kendinize göre ayarlayabilirsiniz, bebeğiniz 9 aydan küçükse sütü yarı yarıya sulandırın ya da sade su ile yapabilirsiniz.


0 - 4 AY
bebeğinize anne sütü vermelisiniz. Anne sütü yoksa veya yetersizse anne sütüne adapte bir biberon maması kullanmalısınız.

4 - 6 AY
Yumuşak ve topaksız, yarı sıvı püreler verin. Anne Sütü veya Mama
Anne sütünü aldığı sürece devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse 3-4 öğün 2 numara devam maması verilmelidir.

Kaşık Maması: Ek Gıdalara geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır. Bu dönem için hazırlanmış sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamalarını kullanabilirsiniz veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz.

Kaşık maması ayran gibi sulu bir biçimde yapılır, hergün 3-4 çay kaşığı verilir ve miktar hergün biraz daha arttırılır. Bir hafta sonra mama boza kıvamında yapılır.

Meyve Suyu: Kaşık mamasından 2 hafta sonra meyve suyu verilir. Mevsimine göre meyva seçilir ve suyu sıkılarak hazırlanır. 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttırılır.1-2 hafta sonra püre şeklinde verilebilir. 2 hafta kadar devam edilir.

Sebze Çorbası: Meyva püresinden 2 hafta sonra verilir. Bazen 5.-6 aylarda muhallebiye başlanır ve 1-2 hafta sonra sebze çorbalarına geçilir. Ancak iyi kilo alan bebeklerde muhallebiden önce genellikle öğle öğününde sulu olarak 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş artırarak verilir. Çocuğun isteğine göre her gün arttırılır ve 1 hafta sonra püre haline geçilir.

Sebze çorbasına daha sonra eklenecek besinler; kabak, karnabahar, bezelye ve iyi pişmiş taze fasüye olabilir.

Yoğurt : Genellikle ikindi öğünü ek gıdası olan yoğurt, muhallebi yerine de verilebilir.
Muhallebi : Sebze püresinden 1-2 hafta kadar sonra genellikle 6. aydan itibaren akşam öğünü (18:00- 20:00) olarak verilir. Kaşık maması veya pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi olabilir.

7 – 8. Ay
Anne sütüne aldığı sürece ve miktarda devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse en az 300 ml. devam maması verilmelidir. Meyve ve sebzeleri püre halinde rahatlıkla verebilirsiniz. Artık eline ağzında geveleyeceği çubuk biçiminde çiğ sebzeler verebilirsiniz. Bu dönemde et ve balıklara geçilebilir.

Tahıl gevrekleri, soyulmuş domates, suda bekletilmiş kuru kayısı 7-8. aylarda verilebilcek diğer uygun besinlerdir.

Kahvaltı: Çocuk meyve püresi, sebze püresi, muhallebi ve yoğurt gibi besinlere alıştıktan sonra 7. ay da kahvaltıya başlanabilir.

Yumurta: Katı pişmiş yumurta sarısı çocuk kahvaltıya alıştıktan sonra 8. ayda günaşırı 1 çay kaşığı olarak beslenme programına eklenir, yavaş yavaş miktarı artırılır. Bir haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir. Yumurta sarısı, alıştırma süresince katı daha sonra kayısı kıvamında verilebilir.

Tahıllı Çorbalar: Mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbası gibi gıdalar, taze sebze çorbalarına alıştırılmış olan bebeklere 8. aydan sonra değişik tatları öğretmek amacıyla verilebilir.

Et ve Tavuk: Deri ve yağları ayrılarak 7-8 aylarda bir tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya tavuk eti parçası sebze çorbasına eklenerek sebze ile birlikte püre haline getirilir.

Balık: 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir.

Köfte: 8. ayda öğle öğünlerinde verilebilir.

Karaciğer: 8. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek püre şeklinde 15 günde bir kez olmak üzere verilebilir.


8 - 9. Ay
Yemek taneleri biraz daha büyük olabilir. Rende veya püre yerine doğranmış yiyecekler hazırlabilirsiniz. Kendi kendine yemeyi öğrenmesi için eline sık sık çubuk biçimli yiyecekler verin.

Et ve balıklar ızgara veya haşlama yapılarak irice kıyılır.
Kızarmış ekmek, tuzsuz ev yemekleri, çorba, börek gibi besinleri tüketebilir. Pilav,

Makarna ve Dolmalar: 8. aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak verilebilir.

10-12. Ay
Bu aylarda evde yenen hemen herşeyi bebeğiniz de yiyebilir. Pişirirken yemeklerin tuzsuz olmasına dikkat edin. Et, balık ve tavukları küçük lokmalara ayırabilirsiniz.Mama nasıl yapılır, Mamanın yapılışı, Bebek maması nasıl yapılır, Bebeklerin Beslenmesi, Bebeklerin aylık beslenmesi, Bebekler hangi ayda neler yemeli, Mama hazırlanışı, Mama çeşitleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim