Hakkında Bilgi

Ağaç İşleri Teknikeri Hakkında Bilgi

Ağaç İşleri Teknikeri Hakkında Bilgi
Ağaç İşleri Teknikeri Görevleri
Orman, orman endüstrisi veya ağaç işleri mühendisi nezaretinde; Fabrikaya gelen tomrukları teslim alır, Tomrukların korunması ile ilgili işleri yapar, Biçilecek tomrukları ayırır, biçilmesi işlerini yapar veya yaptırır, Biçilen tomrukların kurutulması işlerinde görev alır, Satış partileri oluşturur, Biçme programını yapar, İşçilerin çalışma programlarını yapar.

Ağaç İşleri Teknikerinin Kullandığı Malzemeler
Tomruk Biçme Makineleri, Planya Makinesi, Kalınlık Makinesi, Morse (zıvana makinesi), Zincirli Delik Makinesi, Profil ve Şekillendirme Makinesi, Kilit Makinesi,Yatar Daire Testere Makineleri, Masifleme Makinesi, Kaplama, Kereste ve Levha Ölçülendirme Kesme ile Dikme Makineleri, Zımpara Makineleri, CNC Makineleri, Torna Makineleri, Bileme Makineleri, Rendeleme Makinesi, Elektrikli El Takımları, Şerit Testere Makinaları, Köşe Birleştirme Makinaları, Delik Makinaları, Komprasörler, Cila ve Boya (vernik) Makineleri

Ağaç İşleri Teknikeri Özellikleri
Ağaç işleri teknikeri olmak isteyenlerin; Matematik ve fizik konularında yetenekli, Şekil uzay ilişkilerini görebilen, Bedence sağlam ve dikkatli, Ekip çalışmasına yatkın, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, Kapalı, gürültülü ve tozlu ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan, kimseler olmaları gerekir.

Ağaç İşleri Teknikeri Okulları
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Ağaç İşleri” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Mobilya ve Dekorasyon” olarak değişmesi nedeniyle, “Ağaç İşleri” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Mobilya ve Dekorasyon” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Ağaç İşleri Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Ağaç İşleri programının eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Genel Kültür derslerinin yanında Bilgisayar Uygulamaları, Bilgisayar Destekli Tasarım, Matematik, Teknik Resim, Mesleki Teknik Resim, Ağaç İşleri Endüstrisine Giriş, Odun Yapısı ve Tanıtımı, Elektrik Bilgisi, Odunun Fiziksel ve Mekanik Özellikleri, Ağaç İşleme Makinaları, Tutkal ve Yapıştırma Tekniği, Atölye, Kereste Endüstrisi ve Kurutma Teknikleri, Üst Yüzey İşlemleri, Atölye ve Proje Uygulamaları, Mobilya ve Ağaç Konstrüksiyonları, Doğrama Endüstrisi, Levha Ürünleri, Üretim Teknolojisi, mobilya ve İç Mekan Konstrüksiyonları, Kalite Kontrol, Maliyet Hesapları ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği dersleri verilmektedir. Ayrıca her eğitim yılının sonundaki yaz tatillerinde 40’ar iş günü olmak üzere toplam 80 işgünü uygulamalı staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ağaç İşleri Teknikeri Diploması
Ağaç İşleri Programını bitirenlere “Ön Lisans Diploması” ve “Ağaç İşleri Teknikeri” ünvanı verilir.

Ağaç İşleri Teknikeri Çalışma Alanları
Ağaç işleri teknikerleri özel sektöre ait orman ürünleri endüstrisinin kereste, parke, ambalaj, kontrplak, lif levha, yonga levha, mobilya, kaplama ve emprenye gibi kollarında ayrıca deniz araçları, oyuncak, hediyelik eşya, müzik enstrümanları ve ağaca dayalı ara ürünlerin üretiminde,satış ve pazarlama işlerinde çalışabilirler ya da aynı endüstri kollarında kendi işlerini kurabilirler. Bu meslek kendi işini kurmaya oldukça müsait olmasına rağmen, kullanılan makine ve ekipmanlar bir hayli pahalı olduğundan kendi işyerini kurmak yüksek maliyetler gerektirmektedir.

Ağaç İşleri Teknikeri Mesleğinde İlerleme
Ağaç işleri teknikerleri ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) katılarak yeterli başarıyı göstermeleri halinde, Orman Endüstrisi Mühendisliği ve Orman Mühendisliği lisans programlarına Dikey Geçiş hakkı kazanırlar. Ayrıca çalıştıkları işletmelerde idari ve yönetim kadrolarına yükselme şansları da her zaman mevcuttur.

Ağaç İşleri, Ağaç İşleri Teknikeri, Ağaç İşleri Teknikeri ne yapar, Ağaç İşleri Teknikeri ile ilgili bilgi, Ağaç İşleri Teknikeri mesleği, Ağaç İşleri Teknikeri nasıl olunur, Ağaç İşleri Teknikeri olmak için, Ağaç İşleri Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Ağaç İşleri Teknikeri özellikleri, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim