Hakkında Bilgi

Ahşap Boyacısı Hakkında Bilgi

Ahşap Boyacısı Hakkında Bilgi
Ahşap Boyacısı Görevleri
Ahşap yüzeye uygulanacak teknikleri belirler, Yüzeye uygulanacak desen ve malzemeleri belirler, Kullanacağı boyaları belirler ve hazırlar, Uygulayacağı ahşap yüzeyi boyaya hazırlamak için zımpara yapar, Yüzeye macun ve dolgu gibi malzemeleri uygular, Belirlenen teknikleri, çeşitli boya fırçaları ve boya tabancası kullanarak ürün üzerine uygular.

Ahşap Boyacısının Kullandığı Malzemeler
Çeşitli boya fırçaları (Yassı, filiz, yelpaze, tampon vb.),
Boya çeşitleri, Boya incelticiler, Sabit ve döner masalar, Vernik, Macun çeşitleri, Zımpara, Dekoratif boncuklar, Parşömen ve karbon kâğıtları, Tutkal (Dekopaj, transfer, ahşap emprenye çeşit ve sistemleri).

Ahşap Boyacısı Özellikleri
Ahşap boyacısı olmak isteyenlerin; Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda başarılı, Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen, Yaratıcı, Şekil - uzay ilişkilerini görebilen, Ayrıntılara dikkat edebilen, Tasarlama ve çizim yeteneğine sahip kokuya alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekir.

Ahşap Boyacısı Okulları
Bu mesleğin eğitimi halk eğitim merkezleri bünyesinde verilmektedir.

Ahşap Boyacısı Okuluna Giriş Koşulları
Halk eğitim merkezlerinde bu alanda eğitim görmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve en az 15 kişilik grubun oluşturulması gerekmektedir.

Ahşap Boyacısı Okulu Kaç Yıllıktır
Bu mesleğin eğitimi Halk eğitim merkezlerinde 2 kademeli olarak verilmektedir. 1.Kademe eğitimi 200–600 saat arasında, 2.kademe eğitimde 400–800 saat arasında verilmektedir. Eğitim süresince Ahşap boyama teknikleri konusunda bilgiler verilmektedir.

Ahşap Boyacısı Çalışma Alanları
Bu elemanlar özel sektöre ait ahşap dekoratif eşyalar üreten atölye ve fabrikalarda çalışabilirler. Ayrıca mobilya üreten atölye ve fabrikalarda ve hazır ahşap kapı imalathanelerinde çalışabilirler. Ahşap ve mobilya sanayisi gelişmiş olan Ankara, Kayseri ve Bursa vb. illerimizde iş bulma imkânları yüksektir.

Ahşap Boyacısı Meslekte İlerleme
Meslekte ilerleme daha büyük firmalarda çalışma şeklinde gerçekleşmektedir. Bunun yanında yeteneklerini geliştirebilen kişiler Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerimizde bulunan “Sanat Evlerine” de çalışma imkânı bulabilirler.

Ahşap, Ahşap Boyacısı, Ahşap Boyacısı ne yapar, Ahşap Boyacısı ile ilgili bilgi, Ahşap Boyacısı mesleği, Ahşap Boyacısı nasıl olunur, Ahşap Boyacısı olmak için, Ahşap Boyacısı olmak için hangi okulu okumalı, Ahşap Boyacısı özellikleri, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Eitim ve gretim Eitim ve gretim