Hakkında Bilgi

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Hakkında Bilgi

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni
Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Görevleri
Makine ve ekipmanın periyodik bakımını yapar, makinelerin ayarını yapar, araçları ve ölçü aletlerini hazırlar, İş planı yapar, Maliyet hesaplamasını yapar ve fiyat belirler, İş resmini çizer ve ölçümlendirir, İş güvenliği ve işçi sağlığı için gerekli önlemleri alır, Malzeme listesini hazırlar ve temin eder, Şablon ve kalıp yapar, Numune yapar, Makineleri hazırlar, Kereste keser ve kurutur, Kereste işler, Kapı yüzey ve dolgu malzemesini keser, Ahşap kapı, pencere, bahçe mobilyası, çardak, teras, sundurma, sauna ve bölme yapar, Ahşap yer, tavan ve duvar döşemesi yapar, Ahşap merdiven imalatı yapar, Montaj yapar, Kapı ve pencere takar, İmalatın ölçü ve kalitesinin kontrolünü yapar, Depolama ve teslimat yapar, Meslekî eğitime ilişkin etkinliklere katılır.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Kullandığı Malzemeler
Her türlü el alet ve makineleri (Çekiç, Kerpeten, Rende, Eğe çeşitleri, El Frezesi vb.) Ahşap ve iş tezgâhları, Ağaç İşleme Makineleri (Planya, Zımpara makinesi, vb.) Bileme Makineleri, Testere makineleri (Şerit, daire, dekupaj), Her türlü takım alet ve avadanlıklar (işkence, Hortum terazisi, Su Terazisi vb.) CNC Makineleri, Profil makinesi, Masifleme makinesi, Delme makineleri (dikey, yatay, zincirli, pnömatik), Ölçme kontrol ve markalama aletleri (Metre, kurşun kalem, Kesici kalemler, Bant, Resim, çizim Araçları vb.) Matkap uçları-budak matkapları, Ray ve makine çeşitleri, Tutkal ve vida çeşitleri.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Özellikleri
Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni olmak isteyenlerin; Görme ve işitme duyu organları işlevleri yerinde olan, Göz ve ellerini eşgüdümlü bir şekilde kullanabilen, Uzun süre ayakta durulabilen ve fiziksel güç sarf edecek kadar bedenen sağlam
olan, sabırlı, dikkatli, titiz ve tedbirli, Çizim yeteneği olan, ayrıntıları algılayabilen ve üç boyutlu düşünebilen, tozlu, kokulu ve gürültülü ortamlarda, makinelerle çalışabilen kimseler olmaları gerekir.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Çalışma Alanları
Meslekte çalışma olanağı oldukça fazladır. Özellikle mobilya sanayiinin gelişmiş olduğu İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri gibi illerde çalışma alanı geniştir. Çalışma daha çok özel işyerlerinde yoğunlaşır. Kişiler kendi işlerini kurarak çalışabilecekleri gibi büyük endüstri işletmeleri ve küçük ölçekli işletmelerde de çalışabilirler. İnşaat sektörünün aktif ve yoğun olduğu illerde çalışma alanı daha geniştir.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Okulları
Mesleğin eğitimi; meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, Teknik liseler ve Anadolu teknik liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanı ile “inşaat teknolojisi” alanı “Ahşap Doğrama İmalatı” dalında verilmektedir.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin ortaöğretimdeki süresi 4 yıldır.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Mesleğinde İlerleme
Meslek liselerinin “ Ahşap Teknolojisi ” alanı “ Ahşap Doğrama İmalatı ” dalından mezun olanlar Ağaç İşleri, Mobilya ve Dekorasyon, Odun Dışı Orman Ürünleri ve Ormancılık ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken
koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ ye girip yeterli puanı almaları ve “Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği” Lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Ahşap Doğrama, Ahşap Doğrama İmalatı, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni ne yapar, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni ile ilgili bilgi, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni hakkında, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni mesleği, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni nasıl olunur, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni olmak için, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni özellikleri, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim