Hakkında Bilgi

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Hakkında Bilgi

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Hakkında Bilgi
Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Görevleri
Müşterinin isteğine göre tekne ve yat tasarlar, maliyet hesabı yapar, Tasarımı yapılan işler için araç gereç listesini hazırlar, sipariş verir, satın alır. Sağlanan malzemeyi uygun bir şekilde yerleştirir. Yapılacak işlemleri gösteren resim veya çizimleri okur, yorumlar ve ağaç üzerine çizim yapar, projeye göre omurgayı ve iskeleti hazırlar, hazırladığı omurga ve iskeletin montajını yapar, kaplama öncesi işleri yapar, dış kaplama yapar, güverte kaplar, kaplamanın izolasyonunu yapar,

Donanımların imalatını ve montajını yapar, İmal ettiği ürünün kalite kontrolünü yapar, Tekne ve yatların ahşap kısımlarının tamir ve bakımını yapar. Değiştirilecek parçayı tümüyle ya da kısmen söker, onarır veya onarılmayacak olanları yenisiyle değiştirir, çıkabilecek problemleri önlemek için araçların periyodik bakımını yapar, Tekne ve yat gibi deniz araçları ve parçalarının satışını yapar, kullanılan makine araç ve gereçlerin hizmete hazır halde tutulmasını ve iş bitiminde bakımının yapılmasını sağlar, gerekirse basit arızaları onarır.

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Kullanılan Aletler
Ağaç, sunta lam, sunta, MDF v.b. Testereler, testere makineleri, çekiç, tokmak, kerpeten, tornavida vb. Zımpara makineleri, zincirli delik delme makineleri, Planya makinesi, kalınlık makinesi, freze makineleri, matkaplar, Rendeleme aletleri (rendeler, düztabanlar, planyalar vb.), Eğe, törpü, sistire, oyma kalemleri Tutkal, çivi, zımpara, vida ve gereçler, boya, vernik, cila v.b. İş tezgâhı, koruyucu gözlük, toz emiciler Ölçme ve ölçü aletleri (metreler, çelik cetveller, kumpaslar, komparatörler), Teknik resim araç ve gereçleri, Lokma takımları ve kompresörler,

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Özellikleri
Ahşap yat ve tekne yapımcısı olmak isteyenlerin; Şekilleri doğru biçimde algılayabilen, Parçalar arasındaki ilişkiyi görebilen, tasarım, çizim yeteneğine ve el becerisine sahip, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, el-göz eşgüdümü olan, makinelerle ve aletlerle çalışmaktan hoşlanan, ayrıntılara dikkat edebilen, Yönergeyi izleyebilen, sabırlı ve dikkatli, bedensel bakımdan güçlü kimseler olmaları gerekir.

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Çalışma Alanları
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin turizm, balıkçılık ve taşımacılık alanlarında giderek artan ihtiyaçları karşılamada ahşap yat ve tekne yapımı önemli katkılar sağlamaktadır. Bu meslek elemanları fabrikalarda, atölyelerde ve tersanelerde çalışırlar. Kendi işyerlerini de açabilirler. Bu mesleğe sahip olan kişiler deniz kıyısı olan şehirlerdeki işyerlerinde iş bulabilirler.

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Ağaç İşleri” alanı “Ahşap Yat ve Tekne Yapımı” dalında verilmektedir. Aynı zamanda meslek liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanı “Ahşap Yat ve Tekne İmalatı” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde eğitim kurumu mezunları için ise 1,5 yıldır. Haftanın 1 günü okulda teorik, 5 günü ise işletmelerde pratik olarak meslek eğitimi verilmektedir. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıl olup, öğrencilere genel kültür derslerinin yanı sıra mesleki dersler verilmektedir. Öğrenciler üçüncü sınıftan itibaren haftada üç gün işletmelerde eğitim görmektedirler. Çıraklık eğitimine devam ederek söz konusu mesleği edinmek isteyen kişi hem teorik hem de pratik olarak yetiştirilir. Teorik Eğitimde; Genel kültür derslerinin yanı sıra, Teknik Resim (çizgi ve yazı çeşitleri, geometrik çizimler, görünüş çıkarma), Ağaç İşleri, Ahşap Doğrama, Ahşap Teknolojisi, El aletleri ile çalışma, Güverte, Ortak Beceri, Temel Yat ve Tekne, Yat ve Tekne imalat resmi, Yat ve Tekne iskeleti, Zemin Hazırlama, Boya ve Vernik hazırlama dersleri verilmektedir. Teorik eğitim işyerlerinde yapılan pratik eğitime paralel olacak şekilde planlanmıştır. Pratik eğitimde meslek derslerinde öğrenilen bilgilerin iş üzerinde kullanılması ve geliştirilmesi sağlanır.

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan ilişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı hakkında, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı ile ilgili bilgi, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı mesleği, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı nasıl olunur, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı olmak için, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı olmak için hangi okulu okumalı, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı özellikleri, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim