Hakkında Bilgi

Alt Yapı Teknisyeni Hakkında Bilgi

Alt Yapı Teknisyeni Hakkında Bilgi
Alt Yapı Teknisyeni Görevleri
Değişik ölçme tekniklerini kullanarak zeminin (toprağın) yapıya uygunluğunu tespit etmede mühendise ve teknikere yardım eder, Ölçüm sonucunda ortaya çıkan bulguları raporlaştırarak inşaat mühendisine verir, Yol yapımında asfaltın hazırlanması, yolun doldurulması ve korunması çalışmalarında bulunur, kullanılacak malzemenin cinsini, miktarını hesaplar ve kullanım sonunda kontrol ederek kontrol mühendisine yardımcı olur, Betonun çekme ve basıncını ölçerek kıvamını ve su miktarını belirler.

Alt Yapı Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Zemin ölçme araçları, Her tür inşaat malzeme ve aletleri, Çizelgeler, formlar, defterler vb.

Alt Yapı Teknisyeni Özellikler
Alt Yapı Teknisyeni olmak isteyenlerin; Normal düzeyde sayısal yeteneğe, şekil-uzay yeteneğine sahip, El ve gözü uyumlu kullanabilen, ayrıntılarla uğraşmaktan zevk alan, sabırlı ve titiz, ekip çalışmasından hoşlanan, sorumluluk sahibi, sağlığı her türlü iklim koşullarında çalışmaya uygun kimseler olması gerekmektedir.

Alt Yapı Teknisyeni Çalışma Alanları
Alt Yapı Teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça geniş olup, DSİ, Bayındırlık, Köy Hizmetleri, Karayolları, İller Bankası, belediyeler ile özel sektöre ait inşaat projelerinde iş bulma olanakları mevcuttur. Ancak, ülkemizde alt yapı bölümünden mezun olanların ancak %30’ nun kendi mesleklerinde çalıştıkları görülmektedir.

Alt Yapı Teknisyeni Okulları
Mesleğin eğitimi daha önceki yıllarda meslek liselerinin altyapı bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre bu isimde alan ve dal bulunmamakta bu konularda İnşaat Teknolojisi alanı içinde eğitim verilmektedir. Aşağıdaki eğitimle ilgili bilgiler bu değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Alt Yapı Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
İlköğretim üzerine öğretim veren Anadolu Meslek Liselerinin ve teknik liselerin öğretim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Türk Dili Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Tarih gibi kültür derslerinin yanı sıra; Statik ve Yapı Hesabı, Meslek Bilgisi, Genel Jeoloji, Laboratuar, Zemin Mekaniği, Topoğrafya, Hidrolik, Yol Bilgisi, Mukavemet, Su getirme ve Kanalizasyon, Betonarme, Yapı işletmesi ve Maliyet Analizi, Yol Projesi, Şehir-Bölge Planlama, Sulama Drenaj gibi meslek dersleri verilmektedir. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

Alt Yapı Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Bina Koruma ve Yenileme, Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi, Harita Kadastro, Hazır Beton Teknolojisi, İç Mekân Koruma ve Yenileme, İnşaat, Jeoteknik Teknikerliği, Karayolu Ulaşımı ve Trafik, Maden, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Raylı Sistemler Yol, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sulama Teknolojisi, Tarımsal Sulama, Yapı Denetim Yardımcılığı ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Yapı Öğretmenliği” ile “Yapı Tasarımı Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Alt Yapı Teknisyeni, Alt Yapı Teknisyeni hakkında, Alt Yapı Teknisyeni ile ilgili bilgi, Alt Yapı Teknisyeni nasıl olunur, Alt Yapı Teknisyeni olmak için, Alt Yapı Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Alt Yapı Teknisyeni mesleği, Alt Yapı Teknisyeni özellikleri, Alt Yapı Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim