Hakkında Bilgi

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Hakkında Bilgi

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Hakkında Bilgi
Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Görevleri
Hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirler, Durumuna göre hastaya ilk yardım tekniklerini uygular, Hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını sağlar, gereğini yapar, Yolda hastaya acil bakım hizmeti verir, Hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder, oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi verir, Hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapar, Gerektiğinde ambulans sürücülüğü de yapar.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Kullandığı Malzemeler
Ambulans, Ambulans içindeki her türlü sağlık ekipmanı.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Özellikleri
Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, Hasta ve zayıf insanlara yardım etmekten hoşlanan, Bedence sağlıklı ve güçlü, çabuk ve doğru karar verebilen, Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü, başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Okulları
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Paramedik” olarak değişmesi nedeniyle, “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Ambulans ve acil bakım teknikerliğinin eğitimi ön lisans düzeyinde iki yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülür. Son yarıyılda yıl içi stajı vardır. Ayrıca 1. ve 2. sınıf sonunda 6' şar haftalık yaz stajı vardır. Stajlar hastane ve sağlık kurumlarında yapılır. Öğrenciler ilk üç yarıyılda beden eğitimi ve vücut geliştirme, acil hasta bakımı, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, ambulans servisi eğitimi gibi dersleri teorik ve pratik olarak alırlar. Ayrıca davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji gibi derslerle genel kültür derslerini alırlar. 4. yarıyılda yani son dönemde yıl içi stajı yaparlar ve sadece beden eğitimi ve vücut geliştirme ile yabancı dil derslerini alırlar. Bölüm mezunu herkes mutlaka sürücü belgesi almak zorundadır.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Diploma
Meslek eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Ambulans ve Acil Bakım Ön Lisans Diploması" ve "Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri" unvanı verilir.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Çalışma Alanları
Ambulans ve acil bakım teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. Mesleki eğitimin az sayıda üniversitede verilmesi ve öğrenci kontenjanlarının düşük olması nedeniyle mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmamaktadır. Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar göz önüne alındığında “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” nin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Meslekte İlerleme
Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri hakkında, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri ile ilgili bilgi, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri mesleği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri nasıl olunur, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri olmak için, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri özellikleri, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri ne yapar,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim