Hakkında Bilgi

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Hakkında Bilgi

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Hakkında Bilgi
Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Görevleri
Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri, ameliyathane sorumlu uzmanı veya uzman bulunmadığı takdirde ameliyatı yapan uzmanın sorumluluğu altında; Ameliyat öncesi ameliyat masasını ve aletlerini hazırlar, Ameliyat sırasında ameliyat ekibine yardımcı olur, Ameliyat sonrasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu (mikroptan arındırma) yaparak muhafazasını sağlar, Ameliyathanedeki bütün cihaz ve aletlerin bakımını, temizliğini, muhafazasını ve tedarik edilmesini sağlar, Ameliyathane sterilizasyonunun korunmasını sağlar, Kayıtların tutulmasını sağlar ve kontrol eder.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Ameliyat masası, Makas, neşter, pens gibi temel ameliyat malzemeleri Enjektör, Diğer tıbbi malzemeler, (pamuk, gazlı bez vb.) Steril malzemeleri, Katater malzemeleri, Serumlar, solüsyonlar.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Özellikleri
Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen, El –göz koordinasyonu ile kulak-el-ayak eşgüdümü gelişmiş, sorumluluk duygusuna sahip, dikkatli, titiz ve tedbirli, cesaretli ve kandan korkmayan, doğru ve çabuk karar verebilen, cerrahın söylediklerini hemen anlayıp uygulayabilen, uzun süre ayakta kalabilecek ve bedensel engeli olmayan, Esnek çalışma saatlerine uyumlu ve stres ortamında çalışabilen, Bulaşıcı hastalık taşımayan.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane Hizmetleri programında verilmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Ameliyathane hizmetleri programında önlisans düzeyinde 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince Ameliyathane Teknolojisi, Anatomi, Fizyoloji, Davranış Bilimleri, Enfeksiyon Hastalıkları, İlkyardım, Terminoloji, Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Yabancı Dil, Sterilizasyon, Kişilerarası İlişkiler, Cerrahi Hastalıkları Bilgisi, Ameliyathane Uygulamaları, Anesteziye Giriş, Hastane İdaresi, ENF Temel Bilgiler Bilimi dersleri okutulmaktadır. Ayrıca Kamu veya Özel hastanelerin ameliyathanelerinde I. Sınıfta 20 gün, II. Sınıfta 40 gün staj yapma zorunluluğu vardır.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve “Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri” ünvanı verilir.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Çalışma Alanları
Ameliyathane hizmetleri mezunları, özel ve resmi hastanelerin ameliyathane ünitelerinde çalışabilirler. Mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkanları yüksektir.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Meslekte İlerleme
Ameliyathane Hizmetleri önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri hakkında, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri ile ilgili bilgi, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri mesleği, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri nasıl olunur, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri olmak için, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri özellikleri, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim