Hakkında Bilgi

Arıcılık Teknikeri Hakkında Bilgi

Arıcılık Teknikeri Hakkında Bilgi
Arıcılık Teknikeri Görevleri
Arıcılık teknikeri hayvansal üretim alanında uzmanlaşmış ziraat mühendislerinin gözetim ve denetimi altında; Arı ırklarının geliştirilmesi; verimlerinin artırılması için araştırmalar yapar, Arıları hastalıklardan korumak için önlemler alır, Arı kovanlarının en iyi şekilde korunmasını ve üst düzeyde verim alınacak alanlara kurulmasını sağlar, Arıdan elde edilen ürünlerin pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar, Arı üreticilerini eğitir, onlara sorunlarını giderici önerilerde bulunur.

Arıcılık Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Maske, Eldiven, Pres, Çerçeve, Kovan, Petek, Mumlu kağıt, Santrifüj, Kap, Su, Şekerli solüsyon (bal) ve laboratuar araç ve gereçleri.

Arıcılık Teknikeri Özellikleri
Arıcılık teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, ellerini ustalıkla kullanabilen, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bedence sağlıklı, dayanıklı, dikkatli ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

Arıcılık Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının arıcılık bölümlerinde verilmektedir.

Arıcılık Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıl olup, arıcılık programında; Zirai Botanik, Analitik Kimya, Zooloji, Arının Zoolojideki Yeri, Arı Ekolojisi, Bal ve Bal Teknolojisi, Balmumu, Polen, Arısütü, Propil Üretimi ve Muhafaza Teknikleri, Bilgisayar ve Programlama gibi dersler okutulur.

Arıcılık Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara " Arıcılık Ön Lisans Diploması" ve "Arıcılık Teknikeri" unvanı verilir.

Arıcılık Teknikeri Çalışma Alanları
Arıcılık teknikerleri; Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı zirai araştırma enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında ve çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilirler. Özel sektöre bağlı arıcılık işletmelerinde çalışabilirler. Kendileri arıcılık işletmesi kurabilirler. Besin değeri yönünden çok zengin olan bala talep artmaktadır. Buna paralel olarak arıcılık sektörü de hızla gelişmektedir.

Arıcılık Teknikeri Meslekte İlerleme
Arıcılık ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde “Zootekni” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Arıcılık Teknikeri, Arıcılık Teknikeri hakkında, Arıcılık Teknikeri ile ilgili bilgi, Arıcılık Teknikeri mesleği, Arıcılık Teknikeri nasıl olunur, Arıcılık Teknikeri olmak için, Arıcılık Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Arıcılık Teknikeri özellikleri, Arıcılık Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim