Hakkında Bilgi

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Hakkında Bilgi

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Hakkında Bilgi
Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Görevleri
Satışa sunulacak ayakkabı, terlik, deri ve yan ürünlerini teslim alır, mal giriş kayıtlarını tutar ve etiketler. Satılacak malları cins, kalite ve fiyatlarına göre sınıflandırır. Malları raflara yerleştirir, vitrin düzenlemesine yardımcı olur. Müşterileri nazik ve kibarca karşılar ve malları satın alması için teşvik eder. Müşteri tiplerine uygun satış teknikleri uygular. Satılan malın satış fişini düzenler ve her gün satılan malların dökümünü yapar, günlük satış cirosunu hesaplar ve satış fişlerini mal çıkış defterine işler. Mal stoklarını kontrol ederek ilgilileri bilgilendirir.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Kullanılan Malzemeler
Ayakkabı aksesuarı ve yedek malzemeler, Satış fişi, Hesap makinesi, Yazar kasa, Sevk irsaliyesi, fatura ve satış fişi.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Özellikleri
Ayakkabı, deri ve yan ürünleri satış elemanı olmak isteyenlerin; İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen ve girişken, İkna yeteneği olan, konuşması düzgün ve anlaşılır, sorumluluk sahibi, mesleki bilgiyi takip edebilen, Teknolojik gelişmelere açık olan, kapalı yerlerde çalışmaktan sıkılmayan, Grup (ekip) çalışmasına yatkın, sabırlı, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, dış görünüşüne önem veren, temiz ve düzenli kişiler olmaları gerekmektedir.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Çalışma Alanları
Gelişen teknoloji tüketici taleplerini de etkilemekte bu nedenle piyasaya her gün yeni ürünler sunmaktadır. Bu ürünlerin piyasada yer edinmesi, gerek ürünün kalitesine gerekse bu konu da ürünü uygun şekilde sunan ve satabilen bilgili satış elemanlarına bağlıdır. Bu konuda iyi yetişmiş nitelikli eleman gereksinimi, diğer mesleklerde olduğu gibi bu alanda da kendini hissettirmektedir. Bu mesleği öğrenenler ayakkabı, deri ve yan ürünleri satan mağazalarda ve büyük marketlerin ilgili bölümlerinde satış elemanı olarak iş bulabilirler. Yeterli sermayeye sahip olanlar kendi adına işyeri açabilirler.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Satış Elemanlığı” alanı “Ayakkabı, Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanlığı” dalında verilmektedir.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Ayakkabı deri ve yan ürünleri satış elemanı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Öğrenciler teorik eğitimlerini haftada bir gün mesleki eğitim merkezlerinde, pratik eğitimlerini ise beş gün işyerlerinde görürler.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı hakkında, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı ile ilgili bilgi, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı mesleği, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı nasıl olunur, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı olmak için, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı özellikleri, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim