Hakkında Bilgi

Ayakkabı Teknisyeni Hakkında Bilgi

Ayakkabı Teknisyeni Hakkında Bilgi
Ayakkabı Teknisyeni Görevleri
Değişik yaş ve cinsiyetteki kişiler için model belirleyerek kalıp çıkarır, üretilecek ayakkabıya uygun malzemeyi seçer, (deri, keten, kadife vb.) Kullanılacak malzemeyi, astarını keser, malzemeyi ve astarı birbirine diker, Sayayı kalıba monte eder, dikiş kanalı açar, ökçeleri yapar, takar, gerekli boya işinden sonra ayakkabıyı kalıptan çıkararak bağ ve tokasını takar, üretim sırasındaki işin kalitesini denetler. Bir ayakkabı fabrikasında çalışan teknisyen bu aşamaların birinde çalışarak ustalaşabilir.

Ayakkabı Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Doğal deri, suni deri, kadife, keten vb., yapıştırıcılar ve boya maddeleri, Kesim bıçağı, masat, aksesuarlar, Makas, dikiş iğnesi, sayacı bıçağı, freze bıçağı, zımparalar, ön monta, arka monta, Tablalı ve sütunlu saya makinesi, zımparalı freze makinesi, kalıp çıkartma makinesi, gerdirme makinesi, Kesim presi, taban yapıştırma presi (havle), Çekiç, örs, danalya (pense), falçata (bıçak), limaki (eğe), kerpeten, kanca, fora kaşığı, Kıvırma ve yapıştırma makinesi, ön ve arka monta makinesi, şoklama makinesi, kapsül basma, şerit kesme ve kıvırma, ökçe çakma, buharlı fırın, pistorizma, fort ve bombe takma makineleri, mekanik ve otomatik pantograt veya CAD-CAM, buhar makinesi, ütü makinesi (finisaj için).

Ayakkabı Teknisyeni Özellikleri
Ayakkabı Teknisyeni olmak isteyenlerin; El ve parmaklarında herhangi bir özürü olmayan, el ve parmaklarını eşgüdümle kullanabilen, yeniliklere ilgi duyan, şekil ilişkilerini görebilen, renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, göz, el ve ayaklarına aynı anda dikkatli ve uyumlu kullanabilen, toz, gürültü ve kimyasal madde kokularına alerjisi olmayan, yaratıcı, kimseler olmaları gerekir.

Ayakkabı Teknisyeni Çalışma Alanları
Bu meslekte çalışma alanları; küçük ayakkabı atölyeleri ile ayakkabı fabrikalarıdır. Bunun yanında kişi kendi işyerini de açabilir. Sektörde modern araç ve gereçlerin kullanılması eleman ihtiyacını azaltmaktadır. Ancak yetişmiş nitelikli meslek mensupları her zaman iş bulabilmektedirler. Yeterli sermaye ve deneyime sahip meslek mensupları kendi işyerlerini açabilirler.

Ayakkabı Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi, Meslek Liselerinin Ayakkabı Teknolojisi alanının Ayakkabı Üretimi ve Ayakkabı Tasarımı dallarında verilmekte iken Meslek liselerinde bu bölümün ismi Ayakkabı ve Saraciye alanı olarak değişmiş olup, Ayakkabı Modelistliği, Ayakkabı Üretimi, Saraciye Modelistliği, Saraciye Üretimi dallarında eğitim verilmektedir. Bu dallara ilişkin olarak bakınız:Genel eğitim öğretim dosyaları. Bu dosyadaki eğitime ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Ayakkabı Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi Anadolu Meslek Liselerinde, Kız Meslek ve Endüstri Meslek Liselerinde 4 yıldır. Öğrenciler teorik eğitimlerini okulda, pratik eğitimlerini işletmelerde görürler.

Ayakkabı Teknisyeni Meslekte İlerleme
İşletmelerde işe başlayanlar belirli bir deneyimden sonra, işletmenin büyüklüğüne ve yapısına göre bant şefi, modelist, kalite kontrol şefi ve üretim müdürü gibi görevlere gelebilirler. Meslek liselerinin ayakkabıcılık bölümünden ve Ayakkabı ve Saraciye alanından mezun olanlar, istedikleri takdirde, Ayakkabı Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayakkabı Teknisyeni, Ayakkabı Teknisyeni hakkında, Ayakkabı Teknisyeni ile ilgili bilgi, Ayakkabı Teknisyeni mesleği, Ayakkabı Teknisyeni nasıl olunur, Ayakkabı Teknisyeni olmak için, Ayakkabı Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Ayakkabı Teknisyeni özellikleri, Ayakkabı Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim