Hakkında Bilgi

Ayakkabı Yapımcısı Hakkında Bilgi

Ayakkabı Yapımcısı Hakkında Bilgi
Ayakkabı Yapımcısı Görevleri
Sağ ve sol ayak ölçülerini alarak, ölçülere uygun kalıplar hazırlar, doğal, yapay deri veya kumaştan ayakkabının sayası (saya, ayağı saran üst parça) ve astarını uygun bir biçimde keser, kestiği parçalara tıraşlama, yakma, kıvırma, yapıştırma işlemini yaparak, sayayı oluşturan parça ile astarı birbirine diker, kalıbın altına taban (kullanıldıkça yıpranan alt parça) astarını çiviyle veya zımbayla tutturur, parçaların eklenmesiyle oluşan sayayı kalıbın üzerine takar, köseleyi kalıba sabitlenmiş sayanın altına tutturur, dikiş kanalı (herama) açar ve ökçeleri yapar, takar, Fora, mekval, potuma ve gazuma dikişlerini yapar, gerekli boya ve vernikleme işleminden sonra ayakkabıyı kalıptan çıkararak içine topuk ve taban yastığını yerleştirir, Bağ ve toka gibi aksesuarları takar.

Ayakkabı Yapımcısı Kullanılan Malzemeler
Saya, fora, zımparalı freze, kalıp yapma, gerdirme (rezistanslı) makineleri, Kesim presi, taban yapıştırma presi (havle), Çekiç, örs, tanalya (pense), falçata (bıçak), limati (eğe), kerpeten, kanca, fora kaşığı, doğal deriler, suni deri, tekstil, PVC, termoplastik, çivi, ip, ökçeler, yapıştırıcılar ve boya maddeleri, Kesim bıçağı, masat, aksesuarlar, Makas, dikiş iğnesi, sayacı bıçağı, Freze bıçağı, zımparalar, Ütü kaşığı, fırça.

Ayakkabı Yapımcısı Özellikleri
Ayakkabı yapımcısı/Ayakkabı imalatçısı olmak isteyenlerin; El ve parmaklarında herhangi bir özrü olmayan, ellerini ustalıkla kullanabilen ve el becerisine sahip olan, şekilleri zihninde canlandırabilen, nesnelerle çalışmaktan hoşlanan, göz, el ve ayaklarını aynı anda, dikkatli bir şekilde ve uyumlu olarak kullanabilen, toza ve kimyasal madde kokularına alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekir. Ayrıca; yaratıcılık, meslekte ilerlemeyi kolaylaştıran bir özelliktir.

Ayakkabı Yapımcısı Çalışma Alanları
Bu meslekte çalışma alanları; küçük ayakkabı atölyeleri, ayakkabı fabrikalarıdır. Kişi kendi işyerini açabilir. Meslekte genellikle erkek eleman çalıştırılması söz konusudur. Ayakkabıcılık mesleğinde, üretimin %80' ine yakın bir bölümü ilkel ya da çok geri teknoloji ile yapılmaktadır. Bu durum sektörde daha çok emek yoğun işgücünün çalışması sonucunu doğurmuştur. Hızla gelişen teknoloji bu sektörü de etkilemekte ve üretim de yeni teknolojilerin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Yapılacak seri üretimler ve kullanılacak modern makineler neticesinde günümüzde sektörde çalışan elemanların işsiz kalmaları söz konusu olabilir. Bütün bunların yanında gelecekte bu meslekte yetişmiş ve modern araç ve gereçleri kullanabilecek elemanlara ihtiyaç olacaktır. Bu niteliklere sahip meslek elemanlarının işsiz kalmaları söz konusu olmayacaktır. Ayrıca yeterli sermaye ve deneyime sahip meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

Ayakkabı Yapımcısı Okulu
Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması halinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi” alanı “Ayakkabı İmalatçılığı” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi” alanı “Ayakkabı Üretimi” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Ayakkabı Yapımcısı Okulu Kaç Yıllıktır
Ayakkabı yapımcılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır.

Ayakkabı Yapımcısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler. Fabrikalarda çalışanlar işyerinin hizmet-içi eğitimine katılarak ustabaşı unvanını alabilirler.

Ayakkabı Yapımcısı, Ayakkabı Yapımcısı hakkında, Ayakkabı Yapımcısı ile ilgili bilgi, Ayakkabı Yapımcısı mesleği, Ayakkabı Yapımcısı nasıl olunur, Ayakkabı Yapımcısı olmak için, Ayakkabı Yapımcısı olmak için hangi okulu okumalı, Ayakkabı Yapımcısı özellikleri, Ayakkabı Yapımcısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim