Hakkında Bilgi

Balık Yetiştirme Teknikeri Hakkında Bilgi

Balık Yetiştirme Teknikeri Hakkında Bilgi
Balık Yetiştirme Teknikeri Görevleri
Üretimde kullanılacak araç gereçlerin ön hazırlığını yapar, Su analizleri yapar, Anaç seçimi yapar, Yumurta alma ve dölleme tekniklerini uygular, Kuluçka çalışması yapar, Larva (balık yavrusu) bakım ve beslemesi yapar, Seleksiyon (boylama) yapar, Semirtme yapar, Balıkların hastalıklarının teşhis ve tedavi edilmesini sağlar, Havuzların tamir, bakım ve kullanılmasını sağlar, Yem ve malzeme stoklarını yapar, İş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemler alır.

Balık Yetiştirme Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Hava süpürgeleri, Su ürünleri yetiştirme tankları, Stok havuzları, Taşıma kapları, boylama leğenleri, boylama makinesi, Çeşitli çap ve kalınlıkta spiral ve düz hortumlar, Anaç kepçesi, Sallantılı fıçılar, larva nakil poşetleri, eldiven, çizme, yağmurluk, Sağım kabı, sünger, fırça, İlaç, oksijen tüpü ve saati, Plastik varil ve kovalar, Eğimli vinç, hareketli balık vinci, Yakalama kutusu, yemleme makinası, Balık muhafaza kafesleri, kum filtresi, Ağ kepçeler...vb.

Balık Yetiştirme Teknikeri Özellikleri
Balık yetiştirme teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine meraklı, özellikle biyolojiye karşı ilgili ve bu alanda başarılı, Hayvan yetiştirme ilgisi olan, açık havada çalışmaktan hoşlanan, miktar tahmini yapabilen, Yoğun dikkat ve görme keskinliği olan, temizliğe özen gösteren(sağlık koşulları), kurallara uyan, araştımayı seven, dikkatli ve sabırlı, Ekonomiye ve ticarete ilgi duyan, bedence sağlıklı ve dayanıklı, kimseler olması gerekir.

Balık Yetiştirme Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksek okullarının “Balık Yetiştiriciliği” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Su Ürünleri” olarak değişmesi nedeniyle, “Balık Yetiştiriciliği” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Balık Yetiştiriciliği” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Balık Yetiştirme Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

Balık Yetiştirme Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Balık Yetiştiriciliği önlisans diploması ve " Balık YetiştirmeTeknikeri" unvanı verilir.

Balık Yetiştirme Teknikeri Çalışma Alanı
Balık yetiştiriciliği ülkemiz ve dünyada gıda ihtiyacının sürekli artmasından ve balık etinin besin değerinin önem kazanmasıyla, bu alanda faaliyet gösteren işyerlerinin sayısı artmaktadır. Buna bağlı olarak da bu alanda yetişmiş bilgili ve tecrübeli insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Meslek elemenları özel sektörde su ürünleri üretim ve işletim tesislerinde, akvaryum balığı üretim tesislerinde ve balık çiftliklerinde, kamu sektöründe ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri, belediyeler ve üniversitelere bağlı üretim çiftliklerinde çalışabilirler.

Balık Yetiştirme Teknikeri Meslekte İlerleme
Balık yetiştiriciliği ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı olduğu takdirde “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği ve Zootekni” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Balık Yetiştirme Teknikeri, Balık Yetiştirme Teknikeri hakkında, Balık Yetiştirme Teknikeri ile ilgili bilgi, Balık Yetiştirme Teknikeri mesleği, Balık Yetiştirme Teknikeri nasıl olunur, Balık Yetiştirme Teknikeri olmak için, Balık Yetiştirme Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Balık Yetiştirme Teknikeri özellikleri, Balık Yetiştirme Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim