Hakkında Bilgi

Basketbolcu Hakkında Bilgi

Basketbolcu Hakkında Bilgi
Basketbolcu Görevleri
Takımla birlikte sezon öncesi hazırlık çalışmalarına, sezon içi çalışmalara ve kamp programlarına katılır, Baş antrenörün belirlediği çalışma programını antrenörler nezaretinde uygular, Takımla birlikte maç takviminde belirtilen tüm basketbol müsabakalarına ve turnuvalara katılır, Antrenörlerin maç öncesi, maç sırasında ve mola ve devre aralarında vereceği taktikleri ve oyunları dinler, uygular, Sezon çalışmalarını (11 aylık bir çalışma) yürütür, Kategorisi (yaşa göre) ile ilgili müsabakalara katılır, gerekli sağlık ve beslenme kontrollerinden geçer, sakatlıklarını klüp doktoruna bildirir ve tedavisini yaptırır, Takımı ile ilgili bütün toplantılara (rakip takımın analizi, oynadığı maçtaki istatistikler vb.) katılır, karşılaşmayı yöneten hakemlere ve rakip takımın oyuncularına saygılı, centilmen ve sportmence davranır, uluslar arası oyun kurallarına uyar, Antrenör, klüp yöneticileri, diğer teknik ve idari kadro ile sporcu arkadaşlarıyla iyi ilişkiler içerisinde bulunur, davet edilmesi halinde milli takımın kampına katılır ve milli takım adına basketbol karşılaşmalarına katılır, Bedeni ve ruhi sağlığını korur, sporcuya zarar verecek kötü alışkanlıklardan uzak durur.

Basketbolcu Kullanılan Malzemeler
Antrenman forması, spor ayakkabısı, spor çorabı, Basketbol topu, basketbol potası, huniler, sıçrama çubukları, sağlık topları, kasa, minder, pas trambolini (bir oyuncunun paslaşmasını sağlayan yardımcı alet), kuvvetle ilgili ağırlık barları, dumbbellar, koşu bantları, bisiklet, atlama ipi, savunma yastıkları, skoar bord (zaman skoru, oyuncu faullerini, alınan molalar sayılar ve periyotları gösteren cihaz).

Basketbolcu Özellikleri
Basketbolcu olmak isteyenlerin; Üst düzeyde sportif yeteneğe, Sağlıklı bir vücuda sahip, Atletik özellikleri, uzun kolları, bacakları olan, kasları yeteri kadar güçlü, belli bir zekâ seviyesinde, İleri görüşlü, yetenekli, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Basketbolcu Çalışma Alanları
Günümüzde basketbolcu mesleğine olan ilgi artmakta, branşın başarısı yükselmekte, basketbolla ilgili uluslararası temaslar gelişmekte, basketbolcu sayısı her geçen gün artmaktadır. (2010 yılında Dünya Basketbol Şampiyonası Türkiye’de yapılacaktır) Bu gelişmeler iş bulma olanağını arttırmaktadır. Kendi istekleri üzerine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde açık bulunan sportif eğitim uzmanı ve antrenör kadroları ile öğretmenlik için aranan diğer özel şartları da taşımaları kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığında açık bulunan beden eğitimi branşında öğretmen kadrolarına sınavsız atanabilirler." Ayrıca okullar, kulüpler, spor ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmektedirler. Profesyonel basketbolcular, transferleri ile ilgili değişik kulüplerde faaliyetini sürdürürler. Amatör olarak spor yaşamını devam ettiren basketbolcular, performanslarına göre iş bulma olanaklarına sahip olabilirler.

Basketbolcu Okulu
Meslek eğitimi; 10–12 yaşlarında basketbol eğitimi veren kurum ve kuruluşlarda (basketbol klüpleri, basketbol kursu veren özel işletmeler, okullar, üniversitelerin spor bölümleri gibi) verilmektedir.

Basketbolcu Okulu Kaç Yıllıktır
Basketbol eğitimi, en az 10–12 yaş arasında başlamalıdır.

Basketbolcu Meslekte İlerleme
Basketbolcular mesleğe amatör olarak başlar ve profesyonelliğe kadar yükselebilirler. Eğitim alarak antrenör, teknik direktör, , teknik ve idari menajer, spor yöneticisi veya yetenekleri doğrultusunda basında spor yorumcusu veya spor yazarı olabilirler.

Basketbolcu, Basketbolcu hakkında, Basketbolcu ile ilgili bilgi, Basketbolcu mesleği, Basketbolcu nasıl olunur, Basketbolcu olmak için, Basketbolcu olmak için hangi okulu okumalı, Basketbolcu özellikleri, Basketbolcu ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim