Hakkında Bilgi

Bayan Kuaförü Hakkında Bilgi

Bayan Kuaförü Hakkında Bilgi
Bayan Kuaförü Görevleri
Müşteriyi karşılar, isteğe göre: Saçları yıkar, keser ve elektrikli kurutucu ile fön çekerek şekil verir, Saçları boyar, bir süre bekledikten sonra yıkar, kremler ve fön çekerek şekil verir, Islatılmış saçı bigudilerle sarar, üzerine file bağlayarak makinede kuruttuktan sonra açar ve şekil verir, Saça perma ilacı sürerek, küçük bigudilerle sarar, kurutur ve açarak şekil verir, Düğün, nişan gibi özel günlerde saça şekil vererek duvak, çiçek, taç gibi aksesuarlarla süsler, kullandığı alet ve malzemelerin bakımını yapar, salonun temizliğini ve düzenini sağlar.

Bayan Kuaförü Kullanılan Malzemeler
Fön makinesi, çeşitli boylarda toka, pens, fırça ve tarak, saç kesme makası, bigudi, saç boyaları, Alkol, Şampuan, Saç spreyi, Briyantin, jöle, Saç bakım ürünleri, Vazelin, kolonya, ense fırçası ve pudra,
Bigudi, saç fırçası, Ayna, saç filesi.

Bayan Kuaförü Özellikleri
Bayan Berberi (Bayan Kuaförü) olmak isteyenlerin; ellerini ustalıkla kullanabilen, estetik görüşe sahip, değişik saç biçimleri yaratabilen, Uzun süre ayakta durabilecek bedensel özelliğe sahip, Renkleri ayırdedebilen, Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, güler yüzlü, sabırlı, müşterilerinin duygularına ve ihtiyaçlarına karşı anlayışlı, insanlarla iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Bayan Kuaförü Çalışma Alanları
Çalışma alanı geniş bir meslektir, son yıllarda kuaför ve güzellik salonlarının sayısının artması, bu mesleğe olan istemin göstergesidir. Bu meslekte yetişmiş elemanların, genelde kendi işyerlerini açmaları nedeniyle işsiz kalma olasılığı çok azdır. Bazı büyük otellerde çalışma imkânları vardır. Kuaförlerin iyi bir gelir elde etmeleri ve çalışma olanaklarının artması için, sürekli bu sektördeki değişiklikleri izleyerek kendilerini yenilemeleri gerekmekte, çünkü teknoloji gelişmekte ve moda sürekli değişmektedir.

Bayan Kuaförü Okulu
Bu mesleğin eğitimi, meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri” alanı “Saç Bakımı” dalında, mesleki eğitim merkezlerinin Berberlik alanı Kuaförlük dalında, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okulları, halk eğitim merkezleri ve
akşam sanat okullarında verilmektedir.

Bayan Kuaförü Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi, Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liselerinde 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerde 4 yıl, mesleki eğitim merkezlerinde 3 yıl, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde 2 yıl, pratik kız sanat okullarında ise 896 saattir.

Bayan Kuaförü Meslekte ilerleme
Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. Ayrıca, en az üç yıl süreli mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından diploma almış veya çıraklık eğitimini başarı ile bitirmiş ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartı ile ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesini alırlar. Ustalık belgesini kendi işyerlerini açabilirler. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen “İş Pedagojisi” kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda “Usta Öğreticilik” belgesine sahip olurlar. Meslek liselerinin Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanından mezun olanlar, istedikleri takdirde Cilt Bakımı ve Güzellik, Kuaförlük, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları halinde, "Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Kozmetik firmalarının kontenjanlarından yararlanarak yurt dışı eğitimine gitme olanakları vardır. Ayrıca kişiler seminer ve yarışmalara katılarak bilgi ve deneyimlerini arttırabilirler. Meslekte ilerleme daha çok, adını duyurma ve yeni modelleri uygulama şeklinde olmaktadır. Kendi işyerlerini kuranlar, girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler.

Bayan Kuaförü, Bayan Kuaförü hakkında, Bayan Kuaförü ile ilgili bilgi, Bayan Kuaförü mesleği, Bayan Kuaförü nasıl olunur, Bayan Kuaförü olmak için, Bayan Kuaförü olmak için hangi okulu okumalı, Bayan Kuaförü özellikleri, Bayan Kuaförü ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim