Hakkında Bilgi

Beton Teknikeri Hakkında Bilgi

Beton Teknikeri Hakkında Bilgi
Beton Teknikeri Görevleri
İşçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemeleri ile kalite gerekliliklerine uygun olarak iş akışını düzenler, Beton karışımında kullanılan hammaddelerin uygunluğunu kontrol eder, Beton santralleri ya da beton laboratuarlarında uygun kum-çakıl ve çimento karışımını hazırlar, hazırlanan bu karışımdan istenilen her farklı sınıfta beton için tasarım yapar, Beton üretimini gerçekleştirir, Üretilmiş betonların niteliğini test eder, Şantiye uygulamalarında çalışmaların iş programlarına uygun olarak yürütülmesi konusunda inşaat mühendisine yardımcı olur.

Beton Teknikeri Kullanılan Malzemeler

Beton ve agrega (Kum-Çakıl) ile ilgili laboratuar ekipmanları, kırma-eleme tesisleri, transmixerler ve beton pompaları ve otomatik beton santralleri, hidroforlar, su pompaları, telsiz ve haberleşme cihazları vb.

Beton Teknikeri Özellikleri
Beton teknikeri olmak isteyenleri; Matematik, fizik ve kimya ile ilgili ve bu alanda başarılı, bedence sağlam ve dayanıklı, Çevre konularına duyarlı, dikkatli ve sabırlı, başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Beton Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelerin meslek yüksekokullarında “Beton Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.

Beton Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
 Bu programda eğitim süresi iki yıl olup, genel olarak verilen dersler Malzeme Bilgisi, Yapı Malzemeleri, Statik, Betonarme, Teknik Resim, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Laboratuardır.

Beton Teknikeri Diploma
Eğitimini Başarı ile tamamlayanlar “ Beton Teknikeri” unvanı ve diploması alırlar.

Beton Teknikeri Çalışma Alanları
Meslek Yüksek Okulu “Beton Teknolojisi” programını bitirenler DSİ, Karayolları, Köy Hizmetleri, Bayındırlık gibi kamu kuruluşlarında tekniker kadrosuyla çalışabilirler. Ayrıca özel sektöre ait hazır beton santralleri, müteahhitlik ve müşavirlik hizmeti veren kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışma şansları vardır. Ülkemizde son dönemde doğal afetler insanları bu alanda biraz daha dikkatli olmaları gereğini ön plana çıkarmış ve ilgili meslek mensuplarına olan talep artmıştır. İnşaat sektörünün devamlılığı ve sektörde üretim yanında denetim kontrollere yönelik gelişmeler dikkate alınacak olursa önümüzdeki dönemlerde de meslek mensuplarına ihtiyaç yüksek olacaktır.

Beton Teknikeri Meslekte İlerleme
“Beton Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde, “İnşaat Mühendisliği, Yapı Öğretmenliği, Yapı Tasarımı Öğretmenliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler,

Beton Teknikeri, Beton Teknikeri hakkında, Beton Teknikeri ile ilgili bilgi, Beton Teknikeri mesleği, Beton Teknikeri nasıl olunur, Beton Teknikeri olmak için, Beton Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Beton Teknikeri özellikleri, Beton Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim