Hakkında Bilgi

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Hakkında Bilgi

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Hakkında Bilgi
Bilgisayar Bakım Onarımcısı Görevleri
Bilgisayarın parçalarını birleştirir. Elektrik verip test eder. İletişim programlarını veya paket programları yükler ve ikinci testi yapar. Kullanılacağı yerlere bilgisayar ve donanımını monte eder. Parçaların yerlerine doğru bir şekilde yerleşip-yerleşmediğini kontrol eder. Bilgisayarı çalıştırır ve gerekli ayarlarını yaparak kullanıma hazır hale getirir. Bilgisayar kullanımı ile ilgili katalog, standart harf ve sembolleri tanır, şemaları okur. Hata mesajlarını ve anlamlarını çözer. Elektronik cihazlar yardımıyla arızaları bulur. Güç kaynağı, ekran, klavye, Mouse, yazıcı ve diğer çevre birimlerinin arızalı olan parçalarını onarır ya da yerine yenisini takar. Monitör, klavye, ekran ve diğer çevre birimlerin belirli zamanlarda bakımını yapar.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, klavye, Mouse, ekran ve çevre birimler. Temel Araç ve Gereçler; Tornavida, Pense, Toz temizleyiciler v.b. Ölçü ve Kontrol Aletleri; Avometre, Osilaskop, Voltmetre v.b.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Özellikleri
Bilgisayar bakım ve onarımcısı olmak isteyenlerin; Matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı, El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, görme organı sağlam, Mekaniğe ilgili ve yetenekli, şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen, Mantığı güçlü, dikkatli, tedbirli ve sorumluluk duygusu gelişmiş, Planlı çalışma alışkanlığına sahip, yeniliklere açık, gelişmeleri takip edebilen, ayrıntıyı algılayabilen kimseler olmaları gerekir.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Çalışma Alanları
Çağımızda elektronik ve bilgisayar alanında büyük gelişmeler olmuştur. 21. yüzyılın ise bilgisayar çağı olacağı belirtilmektedir. Bilgisayar kullanımı daha da yaygınlaşacaktır. Günümüzde bilgisayar başta eğitim ve öğretim olmak üzere, haberleşme, endüstri, tıp, optik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bilgisayarın sahip olduğu olanaklardan en fazla yararlanabilmenin tek yolu eğitilmiş, iyi yetişmiş nitelikli insan gücüdür. Ülkemizde de her geçen gün bilgisayar kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle bilgisayarın yapım, onarım ve bakımlarında teknik elamanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bilgisayarın pek çok parçası yurtdışından geldiği için yabancı dil bilenlerin (özellikle İngilizce) iş bulma şansı daha fazladır. Eğitimlerini tamamlayıp, kalfalık belgesini alanlar, endüstride, özel ve resmi kuruluşlarda değişik alanlarda, bilgisayar bakımı, onarımı ve imalatında çalışabilirler. Ayrıca ustalık belgesi almaya hak kazananlar imalat, bakım ve onarım alanlarında işyeri açıp, işveren olarak çalışabilirler.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Elektrik-Elektronik Teknolojisi” alanı “Bilgisayar Teknik Servisçiliği” dalında verilmektedir. Ayrıca meslek liselerinin, “Bilişim Teknolojileri” alanı “Bilgisayar Teknik Servisi” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Okulu Kaç Yıllıktır
Bilgisayar bakım ve onarımı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Bilgisayar Bakım Onarımcısı, Bilgisayar Bakım Onarımcısı hakkında, Bilgisayar Bakım Onarımcısı ile ilgili bilgi, Bilgisayar Bakım Onarımcısı mesleği, Bilgisayar Bakım Onarımcısı nasıl olunur, Bilgisayar Bakım Onarımcısı olmak için, Bilgisayar Bakım Onarımcısı olmak için hangi okulu okumalı, Bilgisayar Bakım Onarımcısı özellikleri, Bilgisayar Bakım Onarımcısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim