Hakkında Bilgi

Bilgisayar Destekli Makine Ressamı Hakkında Bilgi

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Hakkında Bilgi
Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Görevleri
Makineler ve bunlarla ilgili parçaları çizim öncesi inceler ve yapacağı işlemlerin sırasını belirler, Makine veya makine parçalarının krokilerini çizer ve bunları çeşitli bölümlere ayırıp ölçümlendirerek yapım resmini ve gerekli hallerde detay resimlerini çizer, Mevcut imalat resimleri üzerinde, gerekli durumlarda düzeltmeler yapar. Modellemesi yapılacak makine veya makine parçasını inceleyerek işlem sırasını belirler. Bilgisayar ortamında makine veya makine parçasına ait katı modellemeyi oluşturur. Katı model üzerinden montaj ve detay resmini oluşturur. Bilgisayar ortamında ya da elle katı model yapmadan direkt montaj ve detay resimleri çizer. Mevcut çizimler üzerinde istediği değişikliği yapabilir.

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Kullanılan Malzemeler
Ölçüm aletleri (kumpas, mikrometre, mastar vb.), Çizim aletleri ve malzemeleri (pergel takımı, rapido takımı, resim masası, gönye takımları vb.), Büro makineleri (bilgisayar, ozalit makinesi, fotokopi makinesi vb.).

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Özellikleri
Bilgisayar Destekli Makine Ressamı/Makine ressamı olmak isteyenlerin: Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, gördüklerini zihinde canlandırabilme, tasarım yeteneği, tasarladığı cisimlerin krokilerini çizebilme yetenekleri gelişmiş, elleri ve gözleri sağlam ve uyumlu şekilde çalışan, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, dikkatli, Sayısal düşünme yeteneği olan, sabırlı ve düzenli kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir özelliktir.

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Okulu
Makine ressamlığı mesleğinin eğitimi, teknik lise, endüstri meslek liseleri ve çok programlı liselerin "Makine Ressamlığı" bölümünde var iken yeni uygulamaya göre meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinde Makine Teknolojisi alanı altında Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı dalı ismiyle verilmeye başlamıştır. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Çalışma Alanları
Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı/ Makine Ressamlığı eğitimini alanlar; mühendislik ve proje bürolarında, fabrikalarda mühendislerin yanında yardımcı eleman olarak çalışırlar. Makine üretimi yapan işletmelerde çalışma olanağı mevcuttur. Ancak bu meslekte çalışma olanağı eğitimi bitirenlerin sayısına oranla daha azdır. Ayrıca, edindikleri bilgi ve becerilerin iş piyasasında bazı mesleklerde kullanılması sebebiyle; satın almacı, stok kontrol elemanı (ambarcı) olarak, montaj hattı ve üretim planlaması bölümlerinde çalışabilirler.

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı Meslekte İlerleme
Meslekte uzmanlaşmanın pek fazla belirginleşmemesine rağmen, işyerinde üretilen mamule göre uzmanlaşmalar görülebilir. Örneğin resimhane şefi olabilirler. Daha önceki yıllarda Meslek Liselerinin Makine ressamlığı bölümü ve yeni uygulamaya göre Makine Teknolojisi alanı Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı dalından mezun olanlar istedikleri takdirde Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine-Resim- Konstrüksiyon, Makine, Otomotiv, Açık hava Reklâmları ve Serigrafi, Enerji, Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme, Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Metalurji Malzeme, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Kalıpçılık Öğretmenliği, Makine Resmi ve Kontrüksiyonu Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Bilgisyar Destekli Makine Ressamı, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı hakkında, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı ile ilgili bilgi, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı mesleği, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı nasıl olunur, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı olmak için, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı olmak için hangi okulu okumalı, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı özellikleri, Bilgisyar Destekli Makine Ressamı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim