Hakkında Bilgi

Bilgisayar Mühendisi Hakkında Bilgi

Bilgisayar Mühendisi Hakkında Bilgi
Bilgisayar Mühendisi Görevleri
Bilgisayar mühendisleri yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında değişik görevler üstlenebilirler. Aşağıda ana başlıklarda belirtilen görevlerde bulunabilirler:
1- Sistem çözümleyici olarak görev yapanlar,
2- Sistem programcısı olarak görev yapanlar,
3- Uygulama programcısı olarak görev yapanlar,
4- Veri tabanı yöneticisi olarak görev yapanlar,
5- Veri iletişim uzmanı olarak görev yapanlar,
6- Bilgi işlem birimi yöneticisi olarak görev yapanlar,
7- Eğitmen olarak görev yapanlar,
8- Danışman olarak görev yapanlar,
9- Mikroişlemci tasarımcısı olarak görev yapanlar,
10- Bilgisayar donanımı tasarımcısı olarak görev yapanlar,

Bilgisayar Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Donanım Parkı (PC, iş istasyonu, çok kullanıcılı sistem, ana bilgisayar, terminal, yazıcı, deney seti, Macintosh), Yazılım Parkı (çok sayıda derleyici paket yazılımı, veri taban yazılımları, çeşitli kelime işlem, veri tabanı, grafik yazılımları, işletim sistemleri, programlama dilleri, uzman sistem yazılımları, algoritma yazılımları, similatörler vb.)

Bilgisayar Mühendisi Özellikleri
Bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin; Sayı ve sembollerle akıl yürütme gücüne, Bir işi öğelerine ayırıp işlem basamaklarını belirleme becerisine sahip, Mantık yürütme ve tasarım yeteneği olan, Yüksek hayal gücüne sahip, dikkatli, sabırlı, Kendini sürekli yenileme gereği duyan, iyi bir araştırıcı, gözlerinde aşırı kusur bulunmayan kimseler olmaları gerekir.

Bilgisayar Mühendisi Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Fakültelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde verilmektedir.

Bilgisayar Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıl, hazırlık eğitimi olan fakültelerde ise 5 yıldır.

Bilgisayar Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Bilgisayar Mühendisliği lisans diploması ve “Bilgisayar Mühendisi” unvanı verilir.

Bilgisayar Mühendisi Çalışma Alanları
Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde bilgisayar mühendisleri eğitim, endüstri, ticaret, hizmet, danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren özel kuruluşlarda, kamu kuruluşlarında, bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanımı ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışabilirler. Kamuda çalışan bilgisayar mühendislerinin çoğunluğu sistem çözümleyicisi ve eğitmen olarak, özel kuruluşlarda çalışan bilgisayar mühendislerinin çoğunluğu ise, yazılım ve donanım geliştiricisi olarak çalışırlar. Bilgisayar mühendislerinin yoğun olarak özel sektörde çalıştıkları gözlenmektedir. Ülkemizde bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları donanım teknolojisini tasarlama ve üretmeden çok yazılım teknolojisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Bilgisayar mühendislerinin en büyük sıkıntıları, işyerlerinde bilgisayar mühendisinin asıl yapması gereken işlerden çok bir bilgisayar operatörünün veya teknisyeninin normalde yapması gereken işlerle karşı karşıya bırakılmasıdır. Ülkemizde donanım ve yazılımı sıfırdan üreten sektörler halen mevcut olmadığı için bilgisayar mühendisleri asıl güç ve yeteneklerini ortaya koyamamaktadır.

Bilgisayar Mühendisi Meslekte İlerleme
Bilgisayar mühendisleri;Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.Danışma mühendisliği yapabilir, proje hazırlayıcılarına değişik çözüm yolları getirebilir, elverişli yöntemler önerebilir, gereğinde uygulamayı yürütme ve denetleme işini üzerine alabilirler. Bilgi işlem merkezi yöneticisi,İşletme bölümü yöneticisi,Bilgi işlem genel müdürü,Bilgisayar alanında teknik müdür,Bilgisayar şirketinde sistem satış müdürü,Bilgisayar şirketinde sistem ürün sorumlusu olarak meslekte üst düzey görevlerde bulunabilirler.Bilgisayar şirketlerinde yazılım müdürü olarak çalışabilirler.

Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi hakkında, Bilgisayar Mühendisi ile ilgili bilgi, Bilgisayar Mühendisi mesleği, Bilgisayar Mühendisi nasıl olunur, Bilgisayar Mühendisi olmak için, Bilgisayar Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Bilgisayar Mühendisi özellikleri, Bilgisayar Mühendisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim