Hakkında Bilgi

Bilgisayar Teknik Servisçisi Hakkında Bilgi

Bilgisayar Teknik Servisçisi Hakkında Bilgi
Bilgisayar Teknik Servisçisi Görevleri
Bilgisayar teknolojisi iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar donanım (Hardware) ve yazılım (software)’dir. Donanım, bilgisayarların içyapısı ile ilgili olup elektronik kısmının çalışmasını kapsar. Yazılım ise, bilgisayar programının hazırlanması ve kullanılması ile ilgilidir. Bilgisayar Donanım Teknisyeni; Önceden tasarlanmış bir otomasyon sistemini kurarak tümüyle çalışır hale getirir ve bakım onarımını gerçekleştirir. Bilgisayar ortamlarının bakımını gerçekleştirir; varsa arızaları tespit ederek onarımını yapar, Donanım birimlerini sisteme tanıtarak en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Donanım birimlerinin birbirleriyle çakışmadan verimli çalışması için en uygun donanımı seçer. Sistemlerin güncelleştirilmesinde gerekli olan birimlerin (bellek, sabit disk, diğer kartlar) seçimini yaparak sisteme monte eder ve çalışır hale getirilmesini sağlar, Bilgi işlem merkezlerinde gerekli donanımın kurulumunu gerçekleştirir ve ağ güvenliğinin sağlanması için kurulum esnasında gerekli önlemleri alır. İnternet bağlantısı ve ayarlarını gerçekleştirir, Bilgisayar ve çevre birimlerini (yazıcılar vb.) network ortamında çalıştırıp paylaşımı gerçekleştirir. Ölçü aletleri grubuna giren birçok cihazı kullanır ve temel arızalarını giderebilir. Asgari düzeyde yazılım bilgisine sahip olup işletim sistemlerini kurup çalıştırabilir. Yazıcıların toner, kartuş ve şeritlerini değiştirebilir, devre tasarımı yapar ve gerçekleştirir, İhtiyaç olduğunda bilgisayar ile kontrol edilebilen projeler geliştirerek testini gerçekleştirir

Bilgisayar Teknik Servisçisi Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar ve bilgisayarların çevre birimleri, Elektronik ölçü aletleri (gerilim ölçme, akım ölçme, direnç ölçme vb.) Ağ kablosu test cihazı vb. cihazlar, Elektronikçi tipi takımları (matkap, pense, karga burun, kablo soyacağı, çeşitli tornavidalar),Lehimleme aletleri, Lojik prop, Lojik analizör, Lojik pulser, Osilaskop, Frekansmetre, Ram test cihazı, Hdd kopyalama cihazı, fonksiyon jenaratörü, Akım izleyici (Tracer), İşaret analizörü, Temizleme aletleri (Temizleyici köpük temizleyici, temizleme fırçaları, temizleme kompresörü, temizleyici sıvı ve spreyler.

Bilgisayar Teknik Servisçisi Özellikleri
Bilgisayar Teknik Servisçisi/Bilgisayar Donanım Teknisyeni olmak isteyenlerin; Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, sorumluluk sahibi ve dikkatli, ayrıntıya dikkat edebilen, göz ve ellerini uyumlu kullanabilen, ekip çalışmasına yatkın, tertipli, düzenli kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilgisine sahip olmak ve teknolojik yenilikleri takip etmek başarıyı artırıcı bir özelliktir.

Bilgisayar Teknik Servisçisi Çalışma Alanları
Bilgisayar Teknik Servisçileri/Bilgisayar Donanım Teknisyenleri kamu sektörüne ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabildiği gibi, mali ve finans sektörü, iletişim sektörü vb. özel şirketlerin, bankaların bilgi işlem merkezlerinde iş bulabilirler. Kendi adlarına işyeri açabilirler. Bilgisayar satış ve teknik destek hizmeti veren firmalarda teknik servis elemanı olarak görev alabilirler.

Bilgisayar Teknik Servisçisi Okulu
Mesleğin eğitimi; Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Liselerinin “Bilgisayar (Donanım)” bölümlerinde verilmekte iken Mesleki ve Teknik orta öğretim kurumlarında artık bu isimde alan ve dal bulunmamakta olup eğitim Bilişim Teknolojileri alanı altındaki Bilgisayar Teknik Servis dalında verilmektedir. Yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Bilgisayar Teknik Servisçisi Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Bilgisayar Teknik Servisçisi Meslekte İlerleme
Bilgisayar Teknik Servisçileri/Bilgisayar Donanım Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef..vb. olabilirler. Bilgisayar Donanım bölümünden mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde, Bilgi Yönetimi (Uzaktan eğitim), Bilgi Yönetimi (Açıköğretim) (Uzaktan Eğitim), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama (Uzaktan Eğitim), Bilişim-Yönetim, e-Ticaret, İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı, Masaüstü Yayıncılık önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları halinde, Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar ve Teknoloji Y.O.), Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O.), Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (Uygulamalı Bilimler Y.O.), Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Yönetim Bilişim Sistemleri (Uygulamalı Bilimler Y.O.), Yönetim Bilişim Sistemleri (Turizm İşletmeciliği ve Bilişim Bilimleri Y.O.), lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Bilgisayar Teknik Servisçisi, Bilgisayar Teknik Servisçisi hakkında, Bilgisayar Teknik Servisçisi ile ilgili bilgi, Bilgisayar Teknik Servisçisi mesleği, Bilgisayar Teknik Servisçisi nasıl olunur, Bilgisayar Teknik Servisçisi olmak için, Bilgisayar Teknik Servisçisi olmak için hangi okulu okumalı, Bilgisayar Teknik Servisçisi özellikleri, Bilgisayar Teknik Servisçisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim