Hakkında Bilgi

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Hakkında Bilgi

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Hakkında Bilgi
Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Görevleri
Yapılacak olan üretim ile ilgili olarak ortaya koyacağı-üreteceği ürünün tasarımını ve çizimini yapar, verilen resme göre kalıp elemanlarını imal eder. Komple resme göre, kalıp montajını yapar. Bilgisayar kontrollü makinelerde kullanılan programlar ve program kodları hakkında gerekli güncellemeleri ve yenilemeleri yapar, CAD programları bilir ve kullanır. CAM programları bilir ve kullanır. CNC torna ve CNC frezeyi kullanmayı bilir. CNC torna ve CNC frezeye ait takımların kullanımı ve kullanım yerleri hakkında bilgi sahibi olur ve kullanır. Bilgisayar kontrollü makinelerden gelecek olan uyarı mesajlarını anlar ve tezgâhın sorunlarını giderir, Tezgâhın basit bakım ve onarımlarını yapar, Üniversal tezgâhları kullanır, Ölçü ve kontrol aletlerini bilir ve kullanır, çalışılan materyale bağlı olarak tasarım işlemi yapar, gerekli görürse tasarımı yeniden yapar, kullanılan malzemenin özellikleri hakkında gerekli bilgilere sahip olur ve malzeme özellik denemeleri yapar. İş güvenliği kurallarını bilir ve uygular.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar Kontrollü (CNC) Torna, Bilgisayar Kontrollü (CNC) Freze, Bilgisayar Kontrollü Makinelere ait alet takımları ve avadanlıklar (Alyen anahtar takımı, Phlips anahtar takımı vb.) Operasyonlara ait uygun takım tutucular ve kesici takımları, Ölçü ve kontrol aletleri (kumpas, dijital kumpas, mikro metre, komparatör saati) CAD – CAM Programları, Bilgisayar ekipman ve donanımları, Makine genel temizliği için temizleme aletleri (Temizleyici köpük, temizleme fırçaları, temizleme kompresörü, temizleyici sıvı ve sprey vb.) Üniversal takım tezgâhları (Torna, Freze, Matkap, Taşlama vb.) ayrıca bu tezgâhlarda kullanılan takımlar ve avadanlılar.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Özellikler
Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni olmak isteyenlerin; Soyut düşünebilen, el göz ve kulak koordinasyonunu sağlayan, bir nesneyi tasarlama ve çizim yeteneği olan, Üç boyutlu düşünebilen, Şekil yeteneği bulunan, Araştırmacı, sabırlı ve ekip çalışmasına yatkın olan, dikkatli, tertipli, ayrıntıyı algılayabilen, Hesaplama ve yorum yapabilme yeteneğine, Teknik resim, bilgisayar, makine imalatı, malzeme konularına ilgi, duyan, Talimatlar ile yazılı direktifleri çok yönlü algılama yetisine sahip, Çizim yeteneği olan, Tercihen 1.60 cm den kısa olmamak ve 1.90 cm den uzun olmamak makine kullanımı açısından gereklidir. Yabancı dil ilgisi ve bilgisi olan, Teknik bilgisini sürekli geliştiren ve düzenli kimseler olması gerekir.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Okulu
Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeninin eğitimi, endüstri meslek liselerinde, teknik liseler ile Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinde Makine Teknolojisi alanı “Bilgisayarlı Makine İmalatı” dalında verilmektedir. Ayrıca, yaygın mesleki ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin ortaöğretimde eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler teorik eğitimlerini okulda, pratik eğitimlerini işletmelerde görürler.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Diploma
Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni” unvanı verilir. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Çalışma Alanları
Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni, kamu sektörüne ait bilgisayarlı makine imalatı yapılan bütün kuruluşlarda çalışabildiği gibi, özel sektörde makine imalatı yapılan özel şirketlerin ilgili bölümlerinde de iş bulabilirler. Kendi adlarına iş yeri açabilirler. CNC tezgâhı ve benzeri tam/yarı otomatik üretim gerçekleştiren makine imalat tezgâhlarının satış, bakım onarım ve destek hizmetlerini sağlayan firmalarda teknik servis elemanı olarak görev alabilirler.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni Meslekte İlerleme
Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef vb. olabilirler.

Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni hakkında, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni ile ilgili bilgi, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni mesleği, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni nasıl olunur, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni olmak için, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni özellikleri, Bilgisayarlı Makine İmalatı Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim