Hakkında Bilgi

Biyokimya Teknikeri Hakkında Bilgi

Biyokimya Teknikeri Hakkında Bilgi
Biyokimya Teknikeri Görevleri
Laboratuarda çalışmaya başlamadan önce ortamın uygun hale getirilmesini sağlar, Test için gereken (eriyikleri) kimyasal malzemeyi hazırlar, Eksik malzemelerin alınması için ilgili uzmanla çalışır, gerekli eriyik ve diğer malzemeleri sterilize eder, Testi gerçekleştirir ve sonuçlarını uzmana iletir, Kullandığı cihazların düzenli bakımını yapar ve ufak arızalarını giderir, Deney hayvanları üzerinde yapılacak çalışmalar için, hayvanların özelliklerinin belirlenmesi, siparişi, bakımı gibi işleri yürütür.

Biyokimya Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Laboratuar araç ve gereçleri; Mikroskop, santrifüj, otoklav vb. Kimyasal maddeler (çözeltiler ) Laboratuar aletleri (deney tüpü, pipet,petri, mezur, erlent vb.) Bilgisayar.

Biyokimya Teknikeri Özellikleri
Biyokimya Teknikeri olmak isteyenlerin; Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatini uzun süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, Renkleri ayırt edebilen, Sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Biyokimya Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Biyokimya” bölümünde verilmekte iken, bu bölüme artık öğrenci alınmaması nedeniyle, D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Biyokimya” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Biyokimya Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Biyokimya Teknikeri Çalışma Alanları
Biyokimya Teknikerleri, ilaç endüstrisinin üretim ya da kalite kontrol birimlerinde, tıp alanında hastanelerin biyokimya, mikrobiyoloji, tıbbi biyoloji ve genetik, histoloji-embriyoloji, patoloji ve adli tıp laboratuarlarında, özel tıbbi laboratuarlar, üniversite ya da enstitü araştırma laboratuarları, tıbbi laboratuar malzemesi üreten ya da pazarlayan şirketlerde çalışabilmektedirler.

Biyokimya Teknikeri Meslekte İlerleme
“Biyokimya Teknikerliği” önlisans programını bitirenler ÖSYM Başkanlığınca yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde “Biyoloji, Kimya” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Biyokimya teknikerleri, çalıştıkları işyerinde idari görev alabilirler.

Biyokimya Teknikeri, Biyokimya Teknikeri hakkında, Biyokimya Teknikeri ile ilgili bilgi, Biyokimya Teknikeri mesleği, Biyokimya Teknikeri nasıl olunur, Biyokimya Teknikeri olmak için, Biyokimya Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Biyokimya Teknikeri özellikleri, Biyokimya Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim