Hakkında Bilgi

Cankurtaran Hakkında Bilgi

Cankurtaran Hakkında Bilgi
Cankurtaran Görevleri
Kişilerin güven içinde yüzdüklerinden emin olur ve onları kontrol eder, kişi/grupları boğulma tehlikesine karşı uyarır, boğulma tehlikesi yaşayan kişiyi suyun dışına çıkarır, boğulma tehlikesi yaşayan kişiye ilkyardımda bulunur.

Cankurtaran Kullanılan Malzemeler
Bot, motor, şamandıra, sandal ve jetski, kurtarma ceketi ve kemeri, Kurtarma topu, kurtarma ipi, kurtarma sopası, cankurtaran şamandırası, cankurtaran düdüğü, cankurtaran simidi, cankurtaran yeleği, maske, palet,

Cankurtaran Özellikleri
Cankurtaran olmak isteyenlerin; yüzme tekniklerini bilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen çok dikkatli, bedenen sağlıklı, görme ve işitme yeteneği yüksek, aynı anda birden fazla ayrıntıyı takip edebilen, aktif, enerjik, spora ilgisi olan, sorumluluk alabilen, çabuk ve doğru karar verebilme yeteneğine sahip, tedbirli ve düzenli çalışan, strese dayanıklı ve sabırlı, dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü bedenen sağlıklı ve güçlü kimseler olmaları gerekir.

Cankurtaran Okulu
Bu meslek; Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan yetki belgesi almış su üstü ve sualtı arama, kurtarma ve ilk yardım eğitim merkezleri, üniversitelerin can kurtarma ve ilk yardım birimleri ve spor kulüplerince verilen kurslarda öğrenilir.

Cankurtaran Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4–6 gün olabilmekle birlikte, en az 24 saattir

Cankurtaran Çalışma Alanları
Cankurtaranların havuzu bulunan otellerde ve plajlarda iş bulma olanağı vardır. Havuzu bulunan bütün otellerin cankurtaran çalıştırma zorunluluğu vardır. Aksi takdirde Turizm Bakanlığı otellere açılış belgesi vermemektedir. Şu an ülkemizde özellikle tatil bölgelerinde bu meslekte önemli sayıda eleman yetersizliği bulunmaktadır. Yabancı dil bilmek iş bulmada avantaj sağlamaktadır.

Cankurtaran Meslekte İlerleme
Altın cankurtaran olunduktan sonra altı ay tecrübe ile Cankurtaran Eğitmeni olabilmek için federasyona başvurulabilir. Sınav sonucunda alacağı “Cankurtaran Eğitmeni Belgesi” ile kendi işini kurma imkânı vardır. Cankurtaran eğitmenleri kendi içinde üç unvana sahiptir. Bronz Cankurtaran Eğitmeni, Gümüş Cankurtaran Eğitmeni, Altın Cankurtaran Eğitmeni Federasyon bünyesinde açılan sınavlarda belgelere sahip olunabilir.

Cankurtaran, Cankurtaran Hakkında, Cankurtaran ile ilgili bilgi, Cankurtaran mesleği, Cankurtaran nasıl olunur, Cankurtaran olmak için, Cankurtaran olmak için hagi okulu okumalı, Cankurtaran özellikleri, Cankurtaran ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim