Hakkında Bilgi

Çay Eksperi Hakkında Bilgi

Çay Eksperi Hakkında Bilgi
Çay Eksperi Görevleri
Yaş çay satın alınması işleminde üreticiyle ilk teması çay eksperi yapmaktadır. Bu nedenle kaliteli çay alımı ve işlenmesinde en önemli görev ekspere düşmektedir. Kaliteli çay bitkisinin yetiştirilmesinde gözetilecek hususlar konusunda üreticileri aydınlatır, Üreticilerle iyi ilişkiler içerisinde bulunarak talep ve problemlerini fabrika yetkililerine bildirir, Yaş çay alım yerlerinde görevli diğer elemanların sevk ve idaresiyle, görevlerini talimat hükümleri çerçevesinde yürütmelerini sağlar, Üreticilerin, alım yerine getirmiş oldukları yaş çayın fabrikada bildirilen yaş çay alımı programı dahilinde satın alır, Alım yerlerine getirilen çayların sergi bezlerine serilerek karıştırılıp havalandırılmasını sağlar, Alım yerlerine getirilen çayları, standartlara uygunluğu halinde bekletilmeden satın alır, Ürünün standartlara uymayan kart, uzun dipli kısımlar ve yabancı bitki artıklarını seçtirerek uygun hale getirildikten sonra satın alır, satın alınan çayın kalitesinden sorumlu olur.

Çay Eksperi Kullanılan Malzemeler
Hesap makinesi, Bilgisayar, Büro malzemeleri.

Çay Eksperi Özellikleri
Çay eksperi olmak isteyenlerin; Biyolojiye ve ekonomiye ilgi duyan, Bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanan, başkaları ile işbirliği yapabilen, bedence güçlü kimseler olmaları gerekir. Görme işitme duyusunda, el ve ayaklarda ileri derecede bozukluk mesleğin yürütülmesini engeller.

Çay Eksperi Okulu
Mesleğin eğitimi, Rize Üniversitesi Meslek Yüksekokulu “Çay Eksperliği” bölümünde verilmektedir.

Çay Eksperi Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Çay Eksperi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Çay eksperliği ön lisans diploması ve "Çay Eksperi" unvanı verilir.

Çay Eksperi Çalışma Alanları
Meslek yüksekokulu çay eksperliği programını bitirenler; kamu kuruluşlarında tekniker kadrosuyla çalışabilirler. Ayrıca özel kuruluşlarda teknik ara elemanı olarak çalışma şansına sahiptirler. Özel kuruluşlarda denetleyicilik, yöneticilik, üretim gibi görevler üstlenebilirler. Ülkemizde son dönemlerde uygulamaya çalışılan kamu açıklarının kapatılması ve bütçenin personel giderlerinin asgariye indirilmesi politikaları sonucunda kamu kesiminde iş bulma olanağı azdır. Ancak çay sektörünün devamlılığı ve özel kuruluşlarda çalışma şansının olması nedeniyle, çay eksperliği teknikerlerinin işsizlik riski düşüktür. Çay eksperliğinin başlıca çalışma alanı Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) ve bağlı kuruluşlardır.

Çay Eksperi Meslekte İlerleme
Çay eksperliği ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı oldukları takdirde, “Bahçe Bitkileri, Kültür Bitkileri Üretim ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri” alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları kurumda idareci konumuna gelebilirler.

Çay Eksperi, Çay Eksperi hakkında, Çay Eksperi ile ilgili bilgi, Çay Eksperi mesleği, Çay Eksperi nasıl olunur, Çay Eksperi olmak için, Çay Eksperi olmak için hangi okulu okumalı, Çay Eksperi özellikleri, Çay Eksperi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim