Hakkında Bilgi

Çevre Teknikeri Hakkında Bilgi

Çevre Teknikeri Hakkında Bilgi
Çevre Teknikeri Görevleri
Hava, su, toprak analizleri yapar, kirlilik düzeyini belirler, Kirlilik düzeyi sağlığa zarar verecek boyutlara ulaştığında buna neden olan etmenleri belirler, Çevreyi kirleten katı ve sıvı veya gaz atıkların çevreye zararsız hale getirilmesi için belirlenen önlemlerin uygulanmasını sağlar, Çevre konusunda topladığı verileri tablo ve grafikler halinde ilgililere (örneğin; fabrika ve bina projesini çizenlere) iletir.

Çevre Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Hava, gürültü, su ölçüm cihazları, Numune tüpleri vb. laboratuar aletleri, Büro alet, makine ve malzemeleri.

Çevre Teknikeri Özellikleri
Çevre teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı, Çevre sorunlarına duyarlı, Renkleri ayırdedebilen, Ayrıntıyı algılayabilen, Dikkatli ve düzenli, kimseler olmaları gerekir.

Çevre Teknikeri Okulu
Bu mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarında verilmektedir.

Çevre Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim 2 yıl süreli olup, alınan dersler aşağıdadır.

Çevre Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Ön Lisans Diploması" ve "Çevre Teknikeri" unvanı verilir.

Çevre Teknikeri Çalışma alanları
Çevre Bakanlığına bağlı çeşitli birimlerde, belediyelerde, SEKA, Perkim, İGDAŞ gibi kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Ülkemizde çevre bilincinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle çevre alanında çalışanların sayısı oldukça azdır. Üretim şekli yüzünden çevreyi kirletme olasılığı yüksek kurum ve kuruluşlara çevre teknikeri çalıştırma zorunluluğu getirmeyi amaçlayan yasal düzenlemeler yapılmasına çalışılmaktadır. Bu çabalar olumlu sonuç verirse iş bulma olanakları artacaktır.

Çevre Teknikeri Meslekte İlerleme
“Çevre, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Çevre Koruma ve Kontrol ve Çevre Koruma” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde “Biyoloji, Çevre Mühendisliği ve Kimya” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Çevre Teknikeri, Çevre Teknikeri hakkında, Çevre Teknikeri ile ilgili bilgi, Çevre Teknikeri mesleği, Çevre Teknikeri nasıl olunur, Çevre Teknikeri olmak için, Çevre Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Çevre Teknikeri özellikleri, Çevre Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim