Hakkında Bilgi

Çiçekçi Hakkında Bilgi

Çiçekçi Hakkında Bilgi
Çiçekçi Görevleri
Malzeme ihtiyacını belirler, çiçeklerin ve malzemelerin alınacağı yerleri belirler, çiçekleri cinslerine göre ayırır, çiçekleri işlenebilir hale getirir, çiçekleri amacına göre keser, dayanıklılıklarının artmasını sağlar, çiçeklerin saksılarını veya monte edilecekleri kapları hazırlar, çiçeklerin sergileneceği vitrini düzenler, Buket, arajman ve çelenk hazırlar, iç ve dış mekan süsler, sipariş alır, fiyat belirler ve çiçekleri etiketler, satış işlemlerini yapar, siparişlerin kaydını tutar, teslim formu hazırlar, siparişin yerine ulaşmasını sağlar ve fatura düzenler.

Çiçekçi Kullanılan Malzemeler
Çiçek pensi, çeşitli makaslar, boyalar, tutkal, cendere kalıpları, cendere el ütüleri, ocak, kasnak, kapak yastığı, ayaklı pens, tel, tohum, kurdale, krafon, rafya, ip metalize, çiçekler, saksı, kova, gül dikeni temizleme makinesi, makbuz, saman, yaprak parlatıcı, yosun, yazı şeridi, zımba teli, zımba.

Çiçekçi Özellikleri
Güler yüzlü, sabırlı, İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen girişken, ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen, tertipli, düzenli, temiz ve hoşgörülü, ikna yeteneği olan, yaratıcı, uzun süre ayakta kalabilecek kadar bedence dayanıklı kimseler olmaları gerekir. (Astım, romatizma gibi hastalıkları olanların ortamın nemli olmasından dolayı bu meslekte çalışması zordur. Ayrıca hassas ciltli kişiler bazı bitkilerin alerjik reaksiyonundan etkilenebilirler.)

Çiçekçi Çalışma Alanları
Türkiye’de süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliğinde gözlenen teknolojik gelişmeler ve çeşitlilik çiçekçilik mesleğini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Süs bitkilerindeki çeşitlilik, özellikle bitki materyali ithalatıyla giderek artmakta, bu da meslekte gelişme ve hareketlilik sağlamakta, talebi olumlu yönde artırmaktadır. İyi yetişmiş elemanlar her yerde kolaylıkla iş bulma şansına sahiptir. Eğlence yerlerinde, pasajlarda, gazinolarda, turistik yerlerde satış yapabilirler. Çiçekçiler yeterli deneyim ve sermayeye sahip olmaları halinde kendi işyerlerini açabilirler. Meslek kendi işini kurmaya uygundur. Bu meslekte öğrenilen bilgi ve becerilerle; tezgahtarlık, bahçıvanlık ve çiçek bakımı alanlarında da iş bulunabilmektedir.

Çiçekçi Okulu
Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Çiçekçilik” alanı “Çiçekçilik” dalında verilmektedir.

Çiçekçi Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 3 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1.5 yıldır.

Çiçekçi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici ünvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerede devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanısıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs proğramını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.

Çiçekçi, Çiçekçi hakkında, Çiçekçi ile ilgili bilgi, Çiçekçi mesleği, Çiçekçi nasıl olunur, Çiçekçi olmak için, Çiçekçi olmak için hangi okulu okumalı, Çiçekçi özellikleri, Çiçekçi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim