Hakkında Bilgi

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Hakkında Bilgi
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Görevleri
Çocuk gelişimi meslek elemanı; Okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, çocuk kliniklerindeki oyun odalarında çocuklara drama, resim, müzik, bilgisayar ve bedensel gelişim çalışmaları yaptırır. Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler ve yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler. Çocuklara model olmak suretiyle, olumlu alışkanlıklar kazandırılarak istenmeyen davranışlara karşı önleyici tedbirler alır. Özel durumu olan çocuklara gerektiğinde öz bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olur. Gerektiğinde ilkyardım kurallarını uygular. Eğitim etkinlikleri için gerekli bazı basit materyalleri hazırlar.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, TV, video, kukla, kavram ve konu kartları, resimli hikaye kitapları, renkli karton, elişi kağıtları ve resimli kağıtlar Oyuncaklar (Dolgu yap-boz oyuncaklar, evcilik oyuncakları, yapı-inşa oyuncakları vb.) Yapıştırıcı, küçük makas, oyun hamuru, Artık materyeller

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Özellikleri
Çocuk gelişimi meslek elemanı olmak isteyenlerin; Çocukları seven ve onlarla birlikte olmaktan hoşlanan, çocukların duygu ve düşüncelerini anlayabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen, coşkulu, dikkatli ve işine özen gösteren, sorumluluk sahibi, işbirliğine açık ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Okulu
Mesleğin eğitimi; Meslek yüksekokullarının “Çocuk Gelişimi” programlarında verilmektedir.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ön lisans diploması ve “Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Çalışma Alanları
Çocuk gelişimi meslek elemanı; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında çocuk kliniklerinde, otellerde, turistik tesislerin çocuk kulüplerinde çalışırlar. Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin sayısının artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektir.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Meslekte İlerleme
“Çocuk Gelişimi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’ da başarılı oldukları takdirde “Okul Öncesi Öğretmenliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Ayrıca üniversitelerde daha üst düzeyde eğitim görerek öğretim elemanı olabilme olanakları vardır. Çocuk gelişimi meslek elemanı olarak işe başlayanlar başarı durumlarına göre çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilir ya da kendi işyerlerini açabilirler. Ancak işyerlerinde yükselme imkanı sınırlıdır. Konusu ile ilgili tecrübelerinin olması ve kendilerini geliştirmiş olmaları iş bulma imkanına ve iyi ücret almalarına katkıda bulunur.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı hakkında, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı ile ilgili bilgi, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı mesleği, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı nasıl olunur, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı olmak için, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı özellikleri, Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim