Hakkında Bilgi

Çorap Örme Makinesi Operatörü Hakkında Bilgi

Çorap Örme Makinesi Operatörü Hakkında Bilgi
Çorap Örme Makinesi Operatörü Görevleri
Talep edilen işe göre planlama yapar, desen tasarımı yapılan çorapların desenini örme makinesine aktarır, İplik bobinlerini seçer, bobinleri çardaklara yerleştirir, iplikleri mekiklere takar, ilk çorabı örer, ilk çorap ile numune çorabı karşılaştırır, ilk çorabın kalite kontrolünü yapar. (Renklerin, iplik numaralarının ve çorap ölçülerinin kontrolünü yapar.) Çorap örme, burun kapama işlemlerini yapar, ütüleme ve çiftleme işlemlerini yapar, çorabın kontrolünü, etiketleme ve paketlemesini yapar, makinelerin basit arızalarını giderir, temizliğini yapar ve yağlar, İş güvenlik ilkelerine ve sağlık kurallarına uyar.

Çorap Örme Makinesi Operatörü Kullanılan Malzemeler
Çorap örme makinaları, çorap çekme araçları (tel, kayış vb.), anahtar çeşitleri, bileme taşı, cımbız, iğne, iplik çeşitleri, lastik çeşitleri, lastik çevirme iğneleri, (Transfer iğneleri)örgü platini, plastik torba, platin, selektör, yağ çeşitleri, burun kapama makinası, çorap ütüleme makinası, etiket makinası, Kılçık makinası, iplikler, Kompresör ve hava fanı, Bilgisayar.

Çorap Örme Makinesi Operatörü Özellikleri
Çorap Örme Konfeksiyon Teknisyeni (Çorap Örme Makinesi Operatörü) olmak isteyenlerin; Şekil ve renk algısı gelişmiş, çizim tasarım ve mekanik yeteneğe sahip, el ve parmak becerisi gelişmiş, göz, el ve ayaklarını eş güdümle kullanabilen, uzun süre ayakta ve makineyle çalışmaya dayanıklı, dikkatli, tedbirli ve sabırlı, insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.

Çorap Örme Makinesi Operatörü Çalışma Alanları
Bu alanla ile ilgili işletme ve atölyeler açılmaktadır. Çalışmalar özel sektör tarafından yapılmaktadır. Kişiler çorap örme fabrikalarında çalışabilirler. İyi yetişmiş meslek elemanlarının iş bulma sıkıntılarının olmadığı söylenebilir. Kendi işyerlerini açabilirler. Meslek elemanlarının teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmeleri için gelişmeleri yakından izleyerek bilgi ve becerilerini yenilemeleri gerekmektedir.

Çorap Örme Makinesi Operatörü Okulu
Mesleğin eğitimi Anadolu Meslek/ Anadolu Kız Meslek, Anadolu Teknik/Anadolu Kız Teknik, Kız Meslek ve Kız Teknik Liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Çorap Örme dalında verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liselerinde bu isimde bir dal bulunmamakta olup bu meslek Tekstil Teknolojisi alanı altındaki Endüstriyel Örme dalı faaliyetleri arasında geçmektedir. Bakınız Endüstriyel Örme Teknisyeni meslek bilgi dosyası. Bu dosyadaki eğitimle ilgili bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Çorap Örme Makinesi Operatörü Okulu Kaç Yıllıktır
Bu mesleğin eğitim süresi mesleki eğitim kurumlarında 4 yıldır.

Çorap Örme Makinesi Operatörü Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Çorap Örme dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı ve Tekstil ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puanı almaları ve “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği”, “Tekstil Öğretmenliği”, “Giyim Öğretmenliği”, ”Giyim Endüstrisi Öğretmenliği”, “Hazır Giyim Öğretmenliği”, “Moda Tasarımı Öğretmenliği”, ”Moda Tasarımı (Endüstriyel Sanatlar Yüksek Okulu)” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeni ile diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Çorap Örme Makinesi Operatörü, Çorap Örme Makinesi Operatörü hakkında, Çorap Örme Makinesi Operatörü ile ilgili bilgi, Çorap Örme Makinesi Operatörü mesleği, Çorap Örme Makinesi Operatörü nasıl olunur, Çorap Örme Makinesi Operatörü olmak için, Çorap Örme Makinesi Operatörü olmak için hangi okulu okumalı, Çorap Örme Makinesi Operatörü özellikleri, Çorap Örme Makinesi Operatörü ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim