Hakkında Bilgi

Dalgıç Hakkında Bilgi

Dalgıç Hakkında Bilgi
Dalgıç Görevleri
Su altındaki araziyi, gemi kanallarını ve dokları inceler, Boru, kablo, su altı rayları döşer veya döşenmesine yardım eder, Emme hortumlarını yerleştirir ve emme ve basma süzgeçlerini temizler, Su altı rayları veya gemilerin suya indirildiği kızaklar üzerindeki engelleri giderir, dengesi bozulmuş demiryollarının altına kamalar koyarak düzeltir, Yol, köprü, liman inşası sırasında su altı betonu döker, blok beton yerleştirir, su altı kaynağı yapar, direk, kolon vb. şeyler keser, Suya yeni indirilmiş gemilerin omurgalarından kayma payandalarını ve kızaklarını söker, Karaya oturmuş veya yan yatmış gemilerin kurtarılmasına çalışır,Gemilerin veya dokların gevşemiş veya düşmüş perçinlerini takar, Batık canlı veya ölü varlıkların, eşya, yük ve kalıntılarını çıkarır, Her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur, Su altı araştırmalarında fotoğraf veya video çekimi yapar.

Dalgıç Kullanılan Malzemeler
Palet, maske, şnorkel, dalış elbisesi, Ağırlık kemeri, regülâtör, denge yeleği, Tüp basınç göstergesi (Manometre), derinlik göstergesi, zaman saati, Bıçak, pusula, fener, patik ve eldiven, Dalış bilgisayarı, Kamera, fotoğraf makinesi, Yapılacak işin türüne göre (kaynak, delme, kesme, çakma, beton dökme vb.) araçgereç ve malzemeler.

Dalgıç Özellikleri
Dalgıç olmak isteyenlerin, Dalmaya engel herhangi bir hastalığının olmaması, Bedence güçlü, dayanıklı, özellikle solunum sistemi sağlam, ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, soğukkanlı, tedbirli, çabuk karar verebilen, Sualtı dünyasına ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.

Dalgıç Çalışma Alanları
Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışma olanağı vardır. Kamu sektörü olarak Ulaştırma Bakanlığı Liman İşletmeleri, Devlet Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi ve Tersaneler örnek verilebilir. Özel sektörde ise gemi kurtarma şirketleri, liman, köprü yapan inşaat firmaları, su sporlarına aktivitelerinde yer veren turizm tesisleri başlıca çalışma alanlarıdır. Öğrenciler mezun olduklarında Sualtı Sanayi Sektöründe, Sualtı Turizm Sektöründe sualtı malzeme-bakım onarım ve satış konusunda çalışabilmektedirler. Ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması gelecekte hem deniz taşımacılığının hem de turizm sektörümüzün bugün bulunduğu konumdan daha ileriye gideceğini göstermektedir. Bu da dalgıçlar için yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyük otel, tatil köyü vb. tesislerin, etkinliklerini zenginleştirmek için dalgıç çalıştırmaya başlamaları, bu alanda insan yetiştirmek üzere çeşitli kurs firmalarının açılmasına da neden olmuştur.

Dalgıç Okulu
Meslek eğitimi, İstanbul Üniversitesine bağlı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun “Sualtı Teknolojisi” programında ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açmış olduğu kurslarda verilmektedir. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi bünyesinde ihtiyaç duyduğu dalgıçları yetiştirmek amacıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İstanbul Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda bu mesleğin eğitimini vermektedir. Bunların dışında özel kurs firmaları da dalgıçlık eğitimi vermektedirler.

Dalgıç Okulu Kaç Yıllıktır
İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı Teknolojisi” programının eğitim süresi 2 yıldır.

Dalgıç Meslekte İlerleme
Kişi, Üç Yıldız Balıkadamlık düzeyinden sonra sırasıyla Bir Yıldız Eğitmen, İki Yıldız Eğitmen ve Üç Yıldız Eğitmen Unvanlarını alarak meslekte ilerleyebilir. Ayrıca, “Sualtı” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde, “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Dalgıç, Dalgıç hakkında, Dalgıç ile ilgili bilgi, Dalgıç mesleği, Dalgıç nasıl olunur, Dalgıç olmak için, Dalgıç olmak için hangi okulu okumalı, Dalgıç özellikleri, Dalgıç ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim