Hakkında Bilgi

Dekoratif Teknisyeni Hakkında Bilgi

Dekoratif Teknisyeni Hakkında Bilgi
Dekoratif Teknisyeni Görevleri
Yapılacak ürün ile ilgili model tasarımı yapar, uygun kumaş ve süsleme malzemelerini seçer, kullanılacak kumaş ve süsleme malzemelerinin miktarını hesaplar, ürün ile ilgili kalıpları hazırlar, parçaların kesimini yapar, işe uygun makineyi seçer ve kullanır, uygun dikiş ve süsleme tekniklerini çalışır, ürünün ütüsünü, kontrolünü ve paketlemesini yapar. İş akışı ile ilgili planlamayı yapar, alanı ile ilgili moda ve gelişmeleri takip eder.

Dekoratif Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Modeller, kumaşlar, süsleme ve dolgu malzemeleri, dikiş ve nakış makineleri, kesim bıçakları ve ütüleri, kalıplar, makas, cetvel, dikiş malzemeleri, Bilgisayar.

Dekoratif Teknisyeni Özellikleri
Dekoratif Ev Tekstili Teknisyeni/Ev tekstil hazır giyim teknisyeni olmak isteyenlerin; yaratıcı çalışmalar yapabilen, dikiş dikme ve nakış işlemekten hoşlanan, uzun süre ayakta ve makinede çalışmaya dayanıklı, göz, el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, dikkatli ve tedbirli, araştırıcı, modayı, gelişmeleri ve piyasayı takip eden, İnsan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.

Dekoratif Teknisyeni Çalışma Alanları
Günümüzde bu meslek oldukça önem kazanmaktadır. Konfeksiyon alanında çalışmak isteyenlerin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Bu alan emek-yoğun yapısı nedeniyle geniş bir istihdam yapısına sahiptir. Çalışmalar daha çok özel sektör tarafından yapılmaktadır. Kişiler kendi işletmelerini de açabilmektedirler.

Dekoratif Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi daha önceki yıllarda Tekstil Konfeksiyon alanı Ev Tekstili isimli dalda verilmekte iken yapılan değişiklikle meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin El Sanatları alanı Dekoratif Ev Tekstili isimli dalda verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Dekoratif Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitimi 4 yıl sürelidir.

Dekoratif Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek elemanları çalıştıkları işyerinde bölüm şefi ve atölye şefi düzeyine kadar ilerleyebilir. Meslek lisesi El Sanatları Teknolojisi alanı Dekoratif Ev Tekstili dalından mezun olanları istedikleri takdirde meslek yüksekokullarının El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halı ve Kilim, Halıcılık Halıcılık ve Desinatörlüğü, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği, Uygulamalı Takı Teknolojisi, ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gerekli koşulları sağlamaları halinde bu bölümlere yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Çiçek-Örgü-Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Nakış Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri halinde ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Dekoratif Teknisyeni,, Dekoratif Teknisyeni hakkında, Dekoratif Teknisyeni ile ilgili bilgi, Dekoratif Teknisyeni mesleği, Dekoratif Teknisyeni nasıl olunur, Dekoratif Teknisyeni olmak için, Dekoratif Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Dekoratif Teknisyeni özellikleri, Dekoratif Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim