Hakkında Bilgi

Deri İşlemecisi Hakkında Bilgi

Deri İşlemecisi Hakkında Bilgi
Deri İşlemecisi Görevleri
Hayvanların sırtından çıkan ham deriyi ıslatır, tüy ve kıllarını temizler, derilerde kalan etleri sıyırır, kireç ve yağ giderme işlemini yapar, deride kalite ayırımı yapar, derinin pişirilmesi ve tıraş edilmesini sağlar, yarı işlenmiş hale gelen deriyi, ön boyama (astar) işlemine tabi tutar, deriyi kurutur ve istenilen renge boyar, ütüler, su geçirmezliğini sağlar, istenilen ölçülerde keserek kullanıma hazır hale getirir.

Deri İşlemecisi Kullanılan Malzemeler
Pervane ve dolaplar, etleme makinesi, sıkma makinesi, yer makinesi, tıraş makinesi, iskefe çakım dolapları, gergi makinesi, ütü makinesi, kürk kırma makinesi, tarak makinesi, vakum makinesi, deri açkı makinesi, deri ölçme ve kesim makinesi, boyama makinesi, Jilet, bıçak gibi aletler, Kireç, zırnık, kimyevi yağlar, Sülfirik asit, soda, çeşitli tuzlar, boyalar ve kimyasal maddeler.

Deri İşlemecisi Özellikleri
Deri işlemecisi olmak isteyenlerin; Uzun süre ayakta çalışmaya dayanıklı ve bedence güçlü, aşırı derecede kötü kokunun olduğu çalışma ortamından rahatsız olmayan, ellerini ustalıkla kullanabilen, kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan ve Romatizmal bir rahatsızlığı bulunmayan kimseler olmaları gerekir.

Deri İşlemecisi Çalışma Alanları
Deri işlemecileri özel sektöre ait deri işletmelerinde, kamu sektörüne ait deri ve lif işleme fabrikalarında çalışabilirler. Bu meslekte yetişmiş nitelikli elemana her zaman gereksinim duyulmaktadır. Özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, İzmit, Bolu-Gerede, Uşak, Niğde, Tekirdağ-Çorlu gibi illerde iş bulma olanakları daha geniştir.

Deri İşlemecisi Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Dericilik” alanı “Deri İşlemeciliği” dalında verilmektedir.

Deri İşlemecisi Okulu Kaç Yıllıktır
Deri işlemeciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.

Deri İşlemecisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Deri İşlemecisi, Deri İşlemecisi hakkında, Deri İşlemecisi ile ilgili bilgi, Deri İşlemecisi mesleği, Deri İşlemecisi nasıl olunur, Deri İşlemecisi olmak için, Deri İşlemecisi olmak için hangi okulu okumalı, Deri İşlemecisi özellikleri, Deri İşlemecisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim