Hakkında Bilgi

Dilbilimci Hakkında Bilgi

Dilbilimci Hakkında Bilgi
Dilbilimci Görevleri
Çeşitli toplumların kullandıkları bir iletişim biçimi olan dilin birbirinden farklılıkları ve benzerliklerini inceler, İnsan dilinin ses ve anlam yönlerine ilişkin bilgiler elde eder, Dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi hakkında araştırmalarda bulunur, Dil aileleri hakkında araştırmalar yapar, Elde ettiği verileri değerlendirerek dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili bilgiler oluşturmaya çalışır.

Dilbilimci Kullanılan Malzemeler
Teyp, Kamera, Film, Bilgisayar, Çeşitli büro malzemeleri.

Dilbilimci Özellikleri
Dilbilimci olmak isteyenlerin; Üst düzeyde sözel yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip, Dil-edebiyat, tarih, sosyoloji, ve arkeoloji gibi alanlarla ilgili, Bilimsel çalışmaya meraklı, kimseler olmaları gerekmektedir.

Dilbilimci Okulu
Mesleğin eğitimi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dokuz Eylül Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi “Dilbilim(Alm.,Fra.,İng.,), Dilbilim (Batı Dilleri), Dilbilim(Doğu Dilleri)” bölümlerinde verilmektedir.

Dilbilimci Okulu Kaç Yıllıktır
Dil Bilimi programında eğitim süresi 4 yıldır.

Dilbilimci Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Dilbilimci” unvanı alırlar.

Dilbilimci Çalışma Alanları
Dilbilimciler, üniversite ve araştırma kurumlarında dille ilgili araştırmacı olarak çalışabilirler. Öğrenimleri sırasında Türk Dili, Fransızca, İngilizce, Almanca gibi filoloji dallarında zorunlu yada seçmeli dersler aldıklarından ortaöğretim kurumlarında bu dillerde öğretmenlik yapabilirler.

Dilbilimci Meslekte İlerleme
Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler. (Araştırma Görevlisi, Doktor, Yrd. Doç., Doçent ve Profesör) Bunun dışında istihdam edilenler, gösterecekleri performansa ve gerekli diğer şartları yerine getirmeye bağlı olarak değişik kadrolarda yer alabilirler.

Dilbilimci, Dilbilimci hakkında, Dilbilimci ile ilgili bilgi, Dilbilimci mesleği, Dilbilimci nasıl olunur, Dilbilimci olmak için, Dilbilimci olmak için hangi okulu okumalı, Dilbilimci özellikleri, Dilbilimci ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim