Hakkında Bilgi

Diş Protezcisi Hakkında Bilgi

Diş Protezcisi Hakkında Bilgi
Diş Protezcisi Görevleri
Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine, alçı ile suyu karıştırarak hamur yapar. Hamuru kalıp üzerine yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir, alçı kalıptan akriliği çıkarır, dişlerin, kalıba yerleştirilmesinde diş hekimine yardım eder, provadan gelen dişleri mumlayarak, diş eti şeklini verir, dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba geçirir (mufta safhası), kalıptan çıktıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar, protez cilası yapar, kırılan protezleri tamir eder, kron köprü yapar, çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları), kullandığı aletlerin bakımını yapar.

Diş Protezcisi Kullanılan Malzemeler
Elektriksiz el aletleri (pense çeşitleri, makas, testere vb.), elektrikli aletler ve makineler, kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb.

Diş Protezcisi Özellikleri
Normal bir genel yetenek düzeyine, el ve gözü uyumlu kullanabilme, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine, renk algısına, estetik görüşe sahip olmaları, kimyasal maddelere ve toza karşı alerjisi olmaması gerekir.

Diş Protezcisi Çalışma Alanları
Çalışma alanları, diş laboratuarları, özel diş klinikleri ve hastanelerdir. Meslekte iş bulma olanağı fazladır. Usta unvanını alanlar kendi adlarına işyeri açabilirler.

Diş Protezcisi Okulu
Modüler program çalışması sonucu “Diş Protezciliği” meslek dalının eğitimi mesleki eğitim merkezlerinde verilmemektedir. Dosyada yer alan bilgiler güncelleme tarihinden önceki bilgileri kapsamaktadır. Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde Diş Protezciliği alanında eğitim programı düzenlenebilmektedir. Ayrıca, mesleğin eğitimi teknisyenlik düzeyinde sağlık meslek liselerinde verilmektedir. Diş Protez Teknisyenliği mesleği hakkında bilgi almak için bu merkezde mevcut “Diş Protez Teknisyenliği” meslek bilgi dosyasından yararlanabilirsiniz.

Diş Protezcisi Okulu Kaç Yıllıktır
Diş protezciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır.

Diş Protezcisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde insan sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, çalışma hukuku, işletme bilgisi, sigorta ve vergi mevzuatı, muhasebe ve ekonomi derslerinin yanı sıra ileri meslek bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Diş Protezcisi, Diş Protezcisi hakında, Diş Protezcisi ile ilgili, Diş Protezcisi mesleği, Diş Protezcisi nasıl olunur, Diş Protezcisi olmak için, Diş Protezcisi olmak için hangi okulu okumalı, Diş Protezcisi özellikleri, Diş Protezcisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim