Hakkında Bilgi

Dış Ticaret Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

Dış Ticaret Meslek Elemanı Hakkında Bilgi
Dış Ticaret Meslek Elemanı Görevleri
Dış ticaret meslek elemanı, uluslararası mal alım-satımı için bağlantılar kurulması, gerekli sözleşmelerin yapılması için gerekli çalışmalarda ara eleman olarak görev yapar, Yurt dışından satın alınan malların zamanında gelmesi için işi sürekli olarak takip eder, Yurt dışına satılacak malların (ihraç mallarının), gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde teslimi için gereken işlemleri yapar, Yurt dışından alınan malın bedelinin sözleşmeye uygun olarak ödenmesini ve yurt dışına satılan malın parasının da zamanında alınmasını sağlamaya çalışır, Dışalım ve dışsatımla ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli izler.

Dış Ticaret Meslek Elemanı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, hesap makinesi, diğer büro malzemeleri, Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

Dış Ticaret Meslek Elemanı Özellikleri
Dış Ticaret Elemanı olmak isteyenlerin; Sosyal bilimlere özellikle ekonomiye, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan, ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen, girişimci kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.

Dış Ticaret Meslek Elemanı Okulu
Mesleki eğitim üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okullarının “Dış Ticaret” programlarında verilmektedir.

Dış Ticaret Meslek Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıl olup, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 30 işgünü staj zorunludur.

Dış Ticaret Meslek Elemanı Çalışma Alanları
Dış ticaret ön lisans programından mezun olanlar Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve bağlı birimlerinde görev alabilirler. Ayrıca, meslek elemanları ithalat-ihracatla uğraşan tüm işyerlerinde iş bulabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu yoktur. Bankaların kambiyo bölümü meslek elemanlarının çalışabileceği yerlerdir. Avrupa Birliğine girildiğinde bu meslek elemanlarına olan talebin artacağı düşünülmektedir.

Dış Ticaret Meslek Elemanı Meslekte İlerleme
“Dış Ticaret ” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Dış Ticaret Meslek Elemanı, Dış Ticaret Meslek Elemanı hakkında, Dış Ticaret Meslek Elemanı ile ilgili bilgi, Dış Ticaret Meslek Elemanı mesleği, Dış Ticaret Meslek Elemanı nasıl olunur, Dış Ticaret Meslek Elemanı olmak için, Dış Ticaret Meslek Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Dış Ticaret Meslek Elemanı özellikleri, Dış Ticaret Meslek Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim