Hakkında Bilgi

Doğalgaz Tesisatçısı Hakkında Bilgi

Doğalgaz Tesisatçısı Hakkında Bilgi
Doğalgaz Tesisatçısı Görevleri
Binada kurulacak olan doğalgaz sisteminin plan ve şemasını okur, Kolon tesisatı için binada uygun yeri seçer, bina girişinden tüketim cihazlarına kadar boruları keser, büker, bakır boruları lehimle, çelik boruları kaynakla veya ekleme parçaları ile birbirine ekler ve gereken boylarda hazırlar, plan ve şemaya göre boruların geçeceği delikleri hazırlar, boruları yerleştirir, doğalgaz tüketim cihazının binanın neresine yerleştirileceğine karar verir, doğalgaz sayacının yerini tespit eder, sistemi çalıştırır, gaz tesisatlarına ve bacalara kontrol testleri yapar, gaz kaçaklarına karşı önlemler alır, arıza olduğunda onarır.

Doğalgaz Tesisatçısı Kullanılan Malzemeler
Makineler: Kaynak makinesi, matkap tezgâhı, sütunlu zımpara taşı tezgâhı, hidrolik demir testere tezgâhı, demir daire testere tezgâhı, bakır boru işleme ekipmanları, lehim ekipmanı, el breyzi, sac bükme, kenet makinesi, rulo makinesi vb.
Malzemeler: Çelik, demir, bakır borular, bağlantı parçaları, hortumlar, sızdırmazlık malzemeleri (macunlar, ketenler, özel dolgu malzemeleri), gaz dedaktörü, Regülâtörler, sayaç.
El Aletleri: Ayaklı ve tezgâh boru mengenesi, tesviyeci mengenesi, eğeler, keskiler, gönyeler, somun anahtarı, tornavida, tenekeci makası, kol testere, metre, çelik cetvel, su terazisi, tebeşir, kurşun kalem, not defteri vb.

Doğalgaz Tesisatçısı Özellikleri
Normal düzeyde genel yeteneğe, ellerini ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip, dikkatli, sorumluluk sahibi, bedence güçlü ve sağlıklı kimseler olmaları gerekir.

Doğalgaz Tesisatçısı Çalışma Alanları
Çalışma alanı gelişen bir meslektir. Doğalgaz projesinin büyük şehirlerde tüm semtlere ve diğer illere yaygınlaştırılması mesleğin çalışma alanını genişletmektedir. Toplu ısınmada bireysel ısınmaya geçiş, kat kaloriferlerinin yaygınlaştırılması bu alanda eleman ihtiyacını daha da artıracaktır. Meslek elemanları, doğalgaz tesisatı döşeyen işyerlerinde çalışabilecekleri gibi kendi işyerini açma imkânları da vardır.

Doğalgaz Tesisatçısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Gaz ve Tesisat Teknolojisi” alanı “Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisatçılığı” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme” alanı “Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisat” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir. Ayrıca belediyeler bünyesinde de zaman zaman doğalgaz tesisatçılığı konusunda kurslar düzenlenmektedir.

Doğalgaz Tesisatçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi; mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra 1 yıldır. Meslek liselerinde eğitimin süresi ise 4 yıldır.

Doğalgaz Tesisatçısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca", işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesinin alınması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Doğalgaz Tesisatçısı, Doğalgaz Tesisatçısı hakkında, Doğalgaz Tesisatçısı ile ilgili bilgi, Doğalgaz Tesisatçısı mesleği, Doğalgaz Tesisatçısı nasıl olunur, Doğalgaz Tesisatçısı olmak için, Doğalgaz Tesisatçısı olmak için hangi okulu okumalı, Doğalgaz Tesisatçısı özellikleri, Doğalgaz Tesisatçısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim