Hakkında Bilgi

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Hakkında Bilgi

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Hakkında Bilgi
Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Görevleri
Proje ve diğer şartnameleri inceler, kaplama yapacak yüzeyi düzenler, işlem yapılacak yüzeylere yapıştırma işlemi için gerekli olan harcı ya da yapıştırma elemanlarını sürer ve malzemeleri istenilen biçim ve şekilde sabitler, yüzey üzerinde gerekli girinti ve çıkıntıları yapar, döşeme ve kaplama üzerinde kalan toz kir vb. temizler, mesleği ile ilgili malzemelerin hazırlanması, taşınması ile ilgili araç ve gereçlerin bakım ve temizliğini yapar.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Kullanılan Malzemeler
Tesviye betonu, mala, çekiç, pense, kireç, çimento, alçı, kil, kum, seramik, karo, duvar kâğıtları, metre, gönye, kesme makinesi, su terazisi, yapıştırırcılar ve makas.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Özellikleri
Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen, uzun süre ayakta ve eğilerek çalışmaya uygun bir bedene sahip, ayrıntıyı algılayabilen, göz ve elleri eşgüdümle kullanabilen, renkleri ayırt edebilen kimseler olmaları gerekir.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Çalışma Alanları
İnsanlar yaşamlarını sürdürmek, varlıklarını dış etkenlerden korumak ve barınmak için meskenler yapmışlar ve daha sonrada bu meskenlerin daha kullanışlı hale gelmesi ve güzelleşmesi için döşeme ve kaplama işlemleri yapmışlardır. Dolayısıyla bu mesleğin iş imkânları inşaat sektörü ile iç içedir. İnşaatların bol, gelişmeye açık yerleşim birimlerinin ve mevsim şartlarının ılıman olduğu yörelerde sürekli iş olurken, bir kısım bölgelerde mevsimliktir. İnşaat firmalarının yurtdışı bağlantıları bu meslekteki elemanlar için iş fırsatları demektir. Bu meslekte çalışanların hemen tamamına yakını bir işyerine bağlı olmaktan çok, bireysel olarak iş yapmakta ve ilgilerle direk veya inşaat şirketleri kanalı ile bağlantı kurmaktadırlar.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “İnşaat Teknolojisi” alanı “Döşeme ve Duvar Kaplamacılığı” dalında verilmektedir.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Okulu Kaç Yıllıktır
Döşeme ve duvar kaplamacılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Döşeme ve Duvar Kaplamacısı, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı hakkında, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı ile ilgili, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı mesleği, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı nasıl olunur, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı olmak için, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı olmak için hangi okulu okumalı, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı özellikleri, Döşeme ve Duvar Kaplamacısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim