Hakkında Bilgi

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Hakkında Bilgi

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Hakkında Bilgi
Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Görevleri
Duvar süsleme sanatları teknikeri, yeni yapılan veya eski binaların, mimari planına uygun olarak duvar süsleme işlemlerini yapmak için; ressam , seramikçi , mühendis ve mimarlara yardımcı eleman olarak, uygulama alanının keşfini yapıp gerekli ölçüleri alır, süsleme olarak kullanılacak motifleri tasarlar veya yapılan tasarımı uygulayabilmek için plan yapar, gereken malzemeleri sağladıktan sonra uygulamaya geçer, çalıştığı iş yerinde üst ve astları arasında eşgüdümü sağlar, doğabilecek hataları ve iş kazalarını önlemek için gerekli önlemleri alır, planlanan işin programa uygun yürütülmesini sağlar.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Amaca uygun kesici ve yakıcı aletler, sentetik ve selülozik boya, fırça, tiner, cam, alçı, çamur, kurşun, hava kompresörü, seramik fırını, taşlama makineleri, koruyucu maske, gözlük, eldiven.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Özellikleri
Duvar Süsleme Sanatları teknikeri olmak isteyenlerin, tasarım ve çizim yeteneğine sahip, şekiller arasındaki ayrıntıları algılayabilen, görme keskinliğine sahip, göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, estetik görüşü olan, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir. Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Duvar Süsleme Sanatları” programlarında verilmektedir.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Diploması
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Duvar Süsleme Sanatları” ön lisans diploması ve “Duvar Süsleme Sanatları Teknikeri” unvanı verilir.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Çalışma Alanları
Duvar Süsleme Sanatları Teknikerleri; Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Etüt Proje alanları ile ilgili özel kuruluşlar ve bürolarda da çalışabilecekleri gibi uygulama ağırlıklı olarak aldıkları modern plastik sanat eğitimi yanı sıra; Türk Mimarisi, Dekorasyon, Restorasyon, Peyzaj, Seramik, Bilgisayarlı Tasarım gibi konuları da aldıklarından gerek ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ait işyeri ve atelyelerinde bu alanlarda da hizmet verebilmektedirler. İş bulma konusunda daha çok büyük şehirler, ekonomik ,turistik-tarihi açıdan yeterli ve gelişmiş bölgeler tercih edilmelidir. Hatta bazı alanlarda (cami süsleme gibi) yurtdışında çalışma imkanı bulunmaktadır. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı yapılmamakla beraber iş yoğunluğu ve uygulamadaki ağır tempo bu alanı seçecek olanlar için dikkate alınmalıdır.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri Meslekte İlerleme
Duvar Süsleme Sanatları önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde; geleneksel Türk el sanatları, geleneksel Türk sanatları, eski çini onarımları lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri hakkında, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri ile ilgili, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri mesleği, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri nasıl olunur, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri olmak için, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri özellikleri, Duvar Süsüleme Sanatları Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim