Hakkında Bilgi

Eczacı Kalfası Hakkında Bilgi

Eczacı Kalfası Hakkında Bilgi
Eczacı Kalfası Görevleri
Müşterileri karşılar, reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir, reçetesiz satılan ilaçlar hakkında müşteriyi bilgilendirir, tansiyon ölçer, gebelik testi yapar, kan şekeri ölçer, basit rahatsızlıklarda ilk yardım hizmeti verir, eczaneye ait resmi-özel işleri takip eder, eczanenin ilaç ihtiyaçlarını belirleyerek, ilaç siparişlerini verir, eczanenin temizlik ve düzenini sağlar, bilgisayarda ilaçların giriş-çıkış vb. kayıtlarını tutar, rafları düzenler, ilaçların son kullanma tarihlerini takip eder, ilaçları ve ıtriyatları etiketler, Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik bakımını yapar, telefonlara cevap verir, fatura/kasa fişi düzenler, eczanenin nöbetçi olduğu gecelerde, eczacı gözetiminde nöbet tutar, nöbetçi eczane duyurusunu eczaneye asar,

Eczacı Kalfası Kullanılan Malzemeler
İlaç yapımında kullanılan araç-gereçler ve ham maddeleri, Bilgisayar ve donanımları, hesap makinesi, kâğıt, makas, bant, maske, eldiven, telefon.

Eczacı Kalfası Meslekte İlerleme
Eczacı Kalfası olmak isteyenlerin; Kişisel temizliği ve dış görünüşü düzgün, insanlarla iyi iletişim kurabilen, güler yüzlü, ekip çalışmasına yatkın, sorumluluk duygusu yüksek, sabırlı, kimya ve biyoloji konularına ilgili, dikkatli, tertipli, düzenli, detaylara özen gösteren, ilaç ve kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, uykusuzluğa ve ayakta çalışmaya dayanabilen kimseler olmaları gerekir.

Eczacı Kalfası Çalışma Alanları
Eczacı kalfası mesleği, eczanelerde eczacının yürütmekte olduğu hizmetlerde ona yardımcı olan ve önemi her geçen gün artan bir meslek alanıdır. Sağlık sektörünün giderek önem kazanmasıyla birlikte, iyi yetişmiş, ilaç ve sağlık konusunda bilgili ve becerili eczacı kalfalarının istihdam olanaklarının giderek artacağı düşünülmektedir. Eczacı kalfası eczanelerde, ilaç depolarında, medikal sektöründe iş bulabilirler.

Eczacı Kalfası Okulu
Türk Eczacılar Birliği tarafından düzenlenen kurslarda mesleğin eğitimi verilmektedir. Ayrıca usta-çırak ilişkisi içerisinde de meslek öğrenilebilmektedir. Eczanelerde çırak olarak göreve başlayarak, uzun süre çalıştıktan sonra kalfa olabilmektedirler.

Eczacı Kalfası Okulu Kaç Yıllıktır
Türk Eczacılar Birliği tarafından düzenlenen eğitimler 1,5 ay sürmektedir.

Eczacı Kalfası Meslekte İlerleme
Eczacı kalfası iş tecrübesine göre kendi alanında uzmanlaşabilir.

Eczacı, Eczacı Kalfası hakkında, Eczacı Kalfasıi le ilgili bilgi, Eczacı Kalfası mesleği, Eczacı Kalfası nasıl olunur, Eczacı Kalfası olmak için, Eczacı Kalfası olmak için hangi okulu okumalı, Eczacı Kalfası özellikleri, Eczacı Kalfası ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim