Hakkında Bilgi

Ekskavatör Operatörü Hakkında Bilgi

Ekskavatör Operatörü Hakkında Bilgi
Ekskavatör Operatörü Görevleri
Aracı çalışacağı yere götürür ve kepçeyi çalışma durumuna getirir, kanal açar, kanaldan çıkan malzemeleri vasıtalara yükler, kanallara şev açar, kanal açma veya toprak hafriyatı sırasında, engebeli yerleri kazma ve daldırma sureti ile düzeltir, dolmuş kanalları temizler, kum, çakıl ve stabilize malzemeleri çıkarıp depolar, depo edilen malzemeleri araçlara yükler, Ekskavatörün küçük onarımlarını yapar, işle ilgili bilgileri formlara kaydeder, iş bitiminde aracın temizliğini, periyodik bakımını, makinenin dönüş, çekiş ve kaldıraç ayarlarını yapar.

Ekskavatör Operatörü Kullanılan Malzemeler
Ekskavatör, Varyoz, pense, çekiç, çektirme, çeşitli anahtar takımları, tornavida, Çeki halatları, gergi halatları, Yağ pompası, yağdanlık, eldiven, toz gözlüğü, çeşitli madeni yağlar, akaryakıt, Tel halat, tahta takoz, kelepçe, kanca, Hidrolik ve saf su, yağ ve yakıt filtreleri, üstübü, bez, kalas vb. ile çeşitli formlar (Matbu kâğıtlar).

Ekskavatör Operatörü Özellikleri
Ekskavatör operatörü olmak isteyenlerin; Elleri, gözleri ve ayakları sağlam, bunları eşgüdümle kullanabilen, çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen, dikkatli, sorumlu, tedbirli kimseler olmaları ve mekaniğe ilgi duymaları gerekir. Ayrıca kişinin fiziksel olarak sağlam bir yapıya sahip olması gerekir.

Ekskavatör Operatörü Çalışma Alanları
Ekskavatör operatörleri, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, orman işletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışırlar. İnsanın varlığı ve gün geçtikçe nüfustaki çoğalma, inşaat sektörüne olan gereksinimi arttırmakta, dolayısıyla meslek elemanlarına da gereksinim duyulmaktadır. Kullanılan iş makinesinde, teknolojiye bağlı olarak yapılan değişiklikleri izleyen, eğitimini gören kişiler için, gerek özel gerekse kamu kurum ve kuruluşlarında iş olanakları geniştir.

Ekskavatör Operatörü Okulu
Kamu kurum ve kuruluşlarının teknik birimlerinde eğitim veren kuruluşlarında (Karayolları Bölge Müdürlükleri ve Makine Mühendisleri Odaları): Kendi elemanlarını yetiştirmek isteyen kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlar, vasıfsız olarak aldıkları kişileri kendi teknik birimlerinde; meslek eğitiminde öğrenilenler başlığı altında yer alan konularda gerekli eğitimi vererek yetiştirirler ve eğitim sonunda yapacakları sınavda başarılı olanlara iş makinesi kullanma yetki belgesi (operatörlük) düzenlerler.

Ekskavatör Operatörü Okulu Kaç Yıllıktır
Kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmet-içi eğitimlerin süresi değişmektedir. Özel sürücü kurslarında (G sınıfı ehliyeti) eğitim süresi 30 saat olup, trafik bilgisi, motor bilgisi ve ilk yardım konularında ders verilir.

Ekskavatör Operatörü Meslekte İlerleme
Ekskavatörlük mesleğinde operatör olarak en az 3 yıl ve daha fazla çalışanlar Makine Formenliği, Arazi Formenliği ya da Baş Operatörlüğe getirilirler. Çalışılan işletmenin büyüklüğüne göre çeşitli kurs ve seminerlere katılmak mümkündür. Bu şekilde ücret artışı ve mesleki gelişim sağlanabilir. Diğer iş makinelerin da kullanımında uzmanlaşabilir. Bütün iş makinelerin kullanmak uzun deneyim gerektirir. Genellikle bir veya birkaç iş makinesinin kullanımında uzmanlaşılabilir. (Buldozer, kepçe gibi).

Ekskavatör Operatörü, Ekskavatör Operatörü hakkında, Ekskavatör Operatörü ile ilgili bilgi, Ekskavatör Operatörü mesleği, Ekskavatör Operatörü nasıl olunur, Ekskavatör Operatörü olmak için, Ekskavatör Operatörü olmak için hangi okulu okumalı, Ekskavatör Operatörü özellikleri, Ekskavatör Operatörü ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim