Hakkında Bilgi

El Dokuma Teknisyeni Hakkında Bilgi

El Dokuma Teknisyeni Hakkında Bilgi
El Dokuma Teknisyeni Görevleri
İş talimatı doğrultusunda malzemeleri belirler, İş organizasyonu yapar, kilim çeşitlerini tanır ve dokur, Çarpana, Kirkitli ve Mekikli dokuma yapar, Yöresel bezleri dokur, Dokuma iplerini boyar, Çözgü hazırlar, tezgâha çözgü ipliklerini takarak dokuma yapar, Dokuma üzerindeki hataları tespit eder, Dokumayı başlatır ve bitirir, tezgâhın bakımını yapar, Dokuma örgü şeması hazırlar, boşalan mekik içine atkı ipliği bobinleri yerleştirir veya boş mekiği, daha önceden hazırladığı yedek mekik ile değiştirir, dokuma tezgâhını hazırlar, iplikleri takar, ayarını yapar ve çalıştırır, dokuma tezgâhının temizlik ve bakım işlerini yapar veya yaptırır, Dokunacak kumaşın desen kartlarını hazırlar, dokunan kumaşların, istenilen uzunluğa gelip gelmediğini numaratörden kontrol eder, işi bittikten sonra bir sonraki vardiya çalışanlarına bilgi verir, kopan iplikleri bağlar ve dokumanın hatasız olarak yürütülmesini sağlar, istenilen uzunluğa gelen kumaşı, tezgâhın çalışmasını durdurarak tezgâhtan çıkartır.

El Dokuma Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Kilim tezgâhı, çarpana kartları, Mekikli Dokuma tezgâhı, Kirkit, ayarlı makas, düz makas, dokuma örgü şeması, atkı iplikleri, bıçak, Bitkisel, hayvansal ve kimyasal liflerden elde edilmiş iplikler (pamuk, floş, yün, ipek) Çözgü iplikleri, kök boya, Kirkitli dokuma Desen kartları, Milimetrik kâğıt, tarak, masura, tarak tığı, atkı iplikleri, mekik, desen kâğıtları,

El Dokuma Teknisyeni Özellikleri
El Dokuma Teknisyeni olmak isteyenlerin, ellerini, gözlerini ve ayaklarını eş güdümle kullanabilen, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, yaratıcı ve estetik değerlendirme gücüne sahip olan, zamanı kullanmayı bilen, detaylara özen gösterebilen, iş birliği yapabilen, grup çalışmasında bulunabilen, dikkatli ve sabırlı, renkleri ayırt edebilen ve renk uyumunu bilen, ayakta, eğilerek ve gürültülü ortamlarda çalışabilecek kadar dayanıklı, Pratik çözümler üretebilen, gözleri iyi görebilen, şekiller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları görebilen, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, estetik görüş sahibi, bir nesneyi tasarlama ve çizim yeteneğine sahip, yeniliklere açık, ayrıntılara dikkat eden, yeteneğini sürekli geliştiren, yaratıcı, sabırlı, eleştiriye açık, hoşgörülü kimseler olması gerekir.

El Dokuma Teknisyeni Okulu
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarının “Elsanatları Teknolojisi Alanı” nda yer alan “El Dokuma” dalında eğitim verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir. Türkiye İş Kurumu tarafından verilen işgücü yetiştirme kurslarında mesleki eğitim verilmektedir.

El Dokuma Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

El Dokuma Teknisyeni Çalışma Alanları
- Mezun olan öğrenciler, yeterlilikler doğrultusunda; dokuma fabrikaları, dokuma ve boya atölyeleri, halı deseni hazırlayan işletmeler, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmeler, El halısı dokuyan atölyeler, Sanayi nakışı yapan işletmeler, desen üretimi yapan işletmeler, lazerle aplike kesen firmalar, çeyiz yapan işletmeler, el nakışı üretimi yapan atölyeler, makine nakışı üretimi yapan atölyeler, Moda evleri, Brode deseni hazırlayan firmalar, Brode nakışı yapan firmalar, Perdeciler, Yorgancılar, döşemeciler, mefruşat mağazaları, ev tekstili işletmeleri ile kendi işyerinde veya evinlerinde çalışabilirler. Bu meslekte iş bulma olanakları, İzmir, İstanbul, Bursa, Uşak, Bilecik, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Denizli Manisa, Konya ve Kayseri illerinde oldukça fazladır. Özelleştirme nedeni ile kamu kurumlarında bu meslek elemanlarının iş bulma olanağı kalmamıştır. Kamu sektöründen çok özel sektörde iş bulma olanakları daha fazladır. Ayrıca ülkemizde oldukça gelişmiş olan tekstil sanayisinde meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

El Dokuma Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek Liselerinin “El Sanatları Teknolojisi” alanı El Dokuma Teknisyenliği dalından mezun olanlar istedikleri takdirde; Geleneksel El Sanatları, Halıcılık ve Kilimcilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı ve Takı ve El Sanatları önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, METEB’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleşebilirler. Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar. Alanları ile ilgili Fakülteleri bitirerek pedegojik formasyon alanlar öğretmenlik yapabilirler ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler.

El Dokuma Teknisyeni, El Dokuma Teknisyeni hakkında, El Dokuma Teknisyeni ile ilgili bilgi, El Dokuma Teknisyeni mesleği, El Dokuma Teknisyeni nasıl olunur, El Dokuma Teknisyeni olmak için, El Dokuma Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, El Dokuma Teknisyeni özellikleri, El Dokuma Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim