Hakkında Bilgi

El ve Makine Dikişçisi Hakkında Bilgi

El ve Makine Dikişçisi Hakkında Bilgi
El ve Makine Dikişçisi Görevleri
Dikilecek malzemeye uygun renk ve kalınlıkta ipliği seçer ve makineye takar. Makineyi, dikimi yapılacak malzemeye göre hazırlar, kesilmiş olarak gelen parçaları diker, birleştirilen parçanın üst dikişlerini geçer, düğme, kopça ve kanca gibi malzemeleri el veya makine ile gereken yerlere diker, dikilen parçaları kontrol eder, kullandığı makinenin bakımını ve basit onarımını yapar.

El ve Makine Dikişçisi Kullanılan Malzemeler
Bu meslek elemanı nesnelerle çalışır. Çalışmalarında; Ev tipi veya sanayi tipi dikiş makinesi, kumaş, deri gibi tekstil malzemeleri, makas, mezür, yüksük, overlok makinesi, düğme, kanca, kopça kullanır.

El ve Makine Dikişçisi Özellikleri
El ve makine dikişçisi olmak isteyenlerin; Çok dikkatli, gözünü, ellerini ve ayağını aynı anda ve birbirleriyle uyumlu olarak kullanabilen, aynı işi devamlı yapmaktan bıkmayan, sabırlı ve sakin, kendine verilen işi istendiği şekilde yapmaya özen gösteren kimseler olmaları gerekir. El, parmak, kol ve bacakları olmayan veya görme özürlü (özellikle yakını görmeyen), renk körlüğü olanlar ve elleri titreyenler bu mesleği yürütemezler. Dikkati dağınık olan, belirlenmiş işleri tekrarlamaktan sıkılan ve değişiklikten hoşlanan yaratıcı kişiler mesleği yürütmekte zorlanırlar.

El ve Makine Dikişçisi Çalışma Alanları
El ve makine dikişçisi genellikle tekstil atölyelerinde, terzi atölyelerinde çalışır. Giyinmek, insanların temel gereksinimlerindendir. Bu açıdan düşünüldüğünde bu meslek her zaman varlığını sürdürecektir. Ancak, bu sektörde işyerleri zaman içerisinde ekonomik değişime uğrayabilirler. İşveren piyasa durumuna göre elemanlarını ya işten çıkarmakta ya da belirli aralıklarla tekrar çağırmaktadır ve bu dönemde ücret ödememektedir.

El ve Makine Dikişçisi Okulu
Bu meslek; Milli Eğitim Bakanlığı yaygın eğitim kurumlarında (pratik kız sanat okulları, halk eğitim merkezleri, mesleki eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri) düzenlenen meslek kurslarında, Tekstil sektörü bünyesinde bulunan eğitim birimlerinde ve işyerlerinde öğrenilir.

El ve Makine Dikişçisi Okulu Kaç Yıllıktır
İşbaşında eğitim veren kuruluşlarda 1,5–3 ay arasında değişmektedir.

El ve Makine Dikişçisi Meslekte İlerleme
El ve makine dikişçisi, çalıştığı işyerinde atölye ustası veya şefi olabilir. Kendi atölyesini kurarak fason üretim (firmalardan dikime hazır halde kesilmiş kumaşlar alarak) yapabilir.

El ve Makine Dikişçisi, El ve Makine Dikişçisi hakkında, El ve Makine Dikişçisi ile ilgili bilgi, El ve Makine Dikişçisi mesleği, El ve Makine Dikişçisi nasıl olunur, El ve Makine Dikişçisi olmak için, El ve Makine Dikişçisi olmak için hangi okulu okumalı, El ve Makine Dikişçisi özellikleri, El ve Makine Dikişçisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim