Hakkında Bilgi

Elektrik Teknisyeni Hakkında Bilgi

Elektrik Teknisyeni Hakkında Bilgi
Elektrik Teknisyeni Görevleri
Ev, ticari kuruluş, fabrika, atölye ve benzeri yerlerde bulunan elektrik tesisatını, ek ve yeni tesisler için elektrikli ekipmanları, proje, şema ve standartlara uygun olarak kurar, işletmeye hazır hale getirir, Elektrik sistem ve teçhizatının bakımı ve onarımı işlemlerine yardımcı olur, devre şemalarının geliştirilmesi için deneyler ve testler yapar.

Elektrik Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Ampermetre, voltmetre, ohmmetre, galvanometre, multimetre vb. ölçme ve kontrol cihazları, el matkabı, havya, pense, tornavidalar, kargaburnu, kontrol kalemi gibi el aletleri, çeşitli kablo, duy, fiş, yalıtım malzemeleri gibi elektrikli araç ve gereçleri kullanır.

Elektrik Teknisyeni Özellikleri
Elektrik teknisyeni olmak isteyenlerin; Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan), Ortalamanın üstünde genel yeteneğe sahip, Mekanik konulara ilgili ve yetenekli, dikkatli, tedbirli ve sabırlı, tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, sorumluluk duygusu gelişmiş Kimseler olmaları gerekir.

Elektrik Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liselerinin elektrik bölümlerinde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liselerinde elektrik ismiyle alan ve dal ismi bulunmamakta, eğitim Elektrik- Elektronik teknolojisi alanında Bobinaj, Büro Makineleri Teknik Servisi, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü, Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi, Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım-Onarım, Endüstriyel Bakım Onarım, Görüntü ve Ses Sistemleri, Güvenlik Sistemleri, Haberleşme Sistemleri, Otomasyon Sistemleri, Yüksek Gerilim Sistemleri dallarında verilmektedir.

Elektrik Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Endüstri meslek liseleri ve çok programlı meslek liselerinde 4 yıllık, teknik liseler ve Anadolu meslek liselerinde 4 yıllık, Anadolu teknik liselerinde ise 5 yıllık, eğitim programlarına yer verilmektedir.

Elektrik Teknisyeni Çalışma Alanları
Elektrik teknisyeni olarak iş bulma olanağı oldukça fazladır. Elektrik teknisyenlerinin kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrikle ilgili birimlerinde, elektrik santrallerinde, elektrikli cihaz ve makinelerin kullanımının söz konusu olduğu işpiyasasının çeşitli dallarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Kanunlarla belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda, kendi işyerlerini açabilirler. Mesleki eğitime bayanların alınmaları söz konusu olmakla birlikte, çalışma ortamının koşullarına bağlı olarak, çalışma hayatında çok düşük oranda yer almakta ve daha çok yapılan çalışmaların proje ve şartnamelere uygunluğunun araştırılması gibi kontrol hizmetleri ile proje çalışmalarında bulunmayı tercih etmektedirler.

Elektrik Teknisyeni Meslekte İlerleme
Elektrik teknisyenleri, çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler. Yüksek ve alçak gerilim tesisleri üzerinde uzmanlaşabilir ve çalışmalarını elektrik santralleri, elektrikli ev aletleri tamirciliği, bina, uçak, gemi, motorlu taşıtlar, sahne ve stüdyo elektrikçiliği ve benzeri alanlardan birinde yoğunlaştırabilirler. Meslek liselerinin “Elektrik” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim), Enerji, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim), Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik - Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikerliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Ses Teknikerliği, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Elektrik Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksekokulu), Uçak Elektrik - Elektronik (Sivil Havacılık Yüksekokulu) lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan alarak diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

Elektrik Teknisyeni, Elektrik Teknisyeni hakkında, Elektrik Teknisyeni ile ilgili bilgi, Elektrik Teknisyeni mesleği, Elektrik Teknisyeni nasıl olunur, Elektrik Teknisyeni olmak için, Elektrik Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Elektrik Teknisyeni özellikleri, Elektrik Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim