Hakkında Bilgi

Elektrik Tesisatçısı Hakkında Bilgi

Elektrik Tesisatçısı Hakkında Bilgi
Elektrik Tesisatçısı Görevleri
Elektrik tesisatçılarının yetki ve sorumlulukları “Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Yönetmeliği”nde belirtilmiştir. Buna göre; Bağlantı gücü 16 KW ‘a kadar olan binaların elektrik içi tesislerinin plan, proje, resim ve hesaplarını hazırlar, Bağlantı gücü 75 KW’ 400 volta kadar olan tesislerin elektrik iç tesisatını yapar, Bağlantı gücü 500 KW, 400 volta kadar olan tesisleri işletir ve bakımını yapar, kendileri tarafından yapılan tesislerin; bakım, muayene bağlantı ve kabulü için gerekli işlemleri tamamlar.

Elektrik Tesisatçısı Kullanılan Malzemeler
Avometre (ampermetre, voltmetre, ohmetre) watmetre, sayaç, El matkabı, havya, pense, tornavida, kargaburun, kontrol kalemi, çekiç, keski, yan keski vb., PVC (plastik) boru ve spiral (bükülgen), boru, kılavuz, yalıtım malzemeleri, duylar, anahtar ve priz çeşitleri, (sıva üstü, ankastre, antgron) enerji dağıtım tabloları, sigorta ve şalter çeşitleri.

Elektrik Tesisatçısı Özellikleri
Ortalamanın üzerinde genel yeteneğe sahip, elleri ve gözleri sağlam (renkleri ayırt edebilen), dikkatli, tedbirli, yönergeyi izleyebilen, tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, sorumluluk duygusu gelişmiş kimseler olmaları gerekir.

Elektrik Tesisatçısı Çalışma Alanları
Elektrik tesisatçılarının iş bulma olanakları oldukça geniştir. Genelde özel sektöre ait işletmelerde çalışma olanakları bulunmaktadır. Kanunlarda belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda, kendi işyerlerini açabilmektedirler.

Elektrik Tesisatçısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Elektrik-Elektronik Teknolojisi” alanı “Elektrik Tesisat ve Pano Montörlüğü” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Elektrik Tesisatçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Elektrik tesisatçılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitimin süresi 4 yıldır.

Elektrik Tesisatçısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Elektrik Tesisatçısı, Elektrik Tesisatçısı hakkında, Elektrik Tesisatçısı ile ilgili bilgi, Elektrik Tesisatçısı mesleği, Elektrik Tesisatçısı nasıl olunur, Elektrik Tesisatçısı olmak için, Elektrik Tesisatçısı olmak için hangi okulu okumalı, Elektrik Tesisatçısı özellikleri, Elektrik Tesisatçısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim