Hakkında Bilgi

Elektronik Teknisyeni Hakkında Bilgi

Elektronik Teknisyeni Hakkında Bilgi
Elektronik Teknisyeni Görevleri
Belirlenmiş teknik standartlara göre; Elektronik cihazların bakım, onarım, tesis, montaj işlerini yapar, gereğinde elektronik devreleri kurar, gerekli ayarlamaları yapar, ekip halinde çalışmalarda işi organize ederek ekibin verimli çalışmasını sağlar, gerekli kayıtları tutar, raporları hazırlar, yapılan işlerle ilgili parça, yedek parça, malzeme ve elemanların sağlanması için önerilerde bulunur, stok seviyelerini kontrol eder ve tedarik edilmesi için ilgililere bildirir, çalışılan yerin düzen ve temizliğinden sorumlu olur, iş güvenliği koşullarına uyulmasını sağlar, gerekli durumlarda ekibinin eğitimini sağlar.

Elektronik Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Çeşitli elektronik ölçü aletleri, Lehim makine ve havyaları, çeşitli el takımları, çeşitli güç kaynakları, Elektronik devre elemanları, Dijital deney setleri ve test cihazları, Bilgisayar.

Elektronik Teknisyeni Özellikleri
Elektronik teknisyeni olmak isteyenlerin; Elleri, gözleri ve kulakları sağlam, ortalamanın üstünde genel yeteneğe, Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip, şemayı okuyabilmek için şekil ilişkilerini görebilen, ayrıntıları algılayabilen, aynı anda birçok şeyi görebilen kimseler olmaları gerekir.

Elektronik Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liselerinin elektronik bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liselerinde elektronik ismiyle alan ve dal ismi bulunmamakta, eğitim Elektrik- Elektronik teknolojisi alanında Bobinaj, Büro Makineleri Teknik Servisi, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü, Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi, Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım-Onarım, Endüstriyel Bakım Onarım, Görüntü ve Ses Sistemleri, Güvenlik Sistemleri, Haberleşme Sistemleri, Otomasyon Sistemleri, Yüksek Gerilim Sistemleri dallarında verilmektedir.

Elektronik Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Endüstri meslek liseleri, Teknik liseler, Anadolu teknik liseleri ve Anadolu meslek liselerinde 4 yıldır.

Elektronik Teknisyeni Çalışma Alanları
Elektronik araç üreten fabrikalarda, Türk Telekom A.Ş., TRT gibi elektronik sistemleri kullanan kurum ve kuruluşlarda, elektronik mamullerin üretildiği fabrika ve atölyelerde iş bulma olanakları vardır. Ayrıca, elektronik tamir atölyelerinde çalışabilecekleri gibi, kendileri de atölye açarak çalışabilirler. Son yıllarda mesleğe ilgi gösteren bayanların sayısında hızlı bir artış görülmektedir.

Elektronik Teknisyeni Meslekte İlerleme
Elektronik teknisyenleri, çalıştıkları kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler. Meslek liselerinin “Elektronik” bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim), Elektrik, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim), Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik - Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikerliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Ses Teknikerliği, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksekokulu), Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık Yüksekokulu), lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Elektronik Teknisyeni, Elektronik Teknisyeni hakkında, Elektronik Teknisyeni ile ilgili bilgi, Elektronik Teknisyeni mesleği, Elektronik Teknisyeni nasıl olunur, Elektronik Teknisyeni olmak için, Elektronik Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Elektronik Teknisyeni özellikleri, Elektronik Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim