Hakkında Bilgi

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Hakkında Bilgi

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Hakkında Bilgi
Elektronik Teknolojisi Teknikeri Görevleri
Ünitelerden gelen arıza bildirimi üzerine arızanın türüne göre gerekli aletleri temin ederek arıza mahalline gider, araştırma, inceleme ve ölçümler (empedans, akım, gerilim, frekans vb.) yaparak arızanın kaynağını ve yerini tespit eder, sorumluluk alanına giren önem ve büyüklükteki arızaları gidermek amacıyla yetkisi dahilinde enerjiyi kesip üretimi durdurarak arızayı giderme yolunu seçer, sorumluluk alanını aşan arızalarda kendi üstlerine gerekli bilgileri verir, sorumluluk alanına giren ayarlama ve kalibrasyonları yaparak verimli bir çalışmanın gerçekleşmesine yardımcı olur, Periyodik bakım ve kontrol işlemlerini yapar veya yapılmasını koordine eder.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, tornavida, pense, yankeski, lehimleme aletleri gibi el aletleri, Osiloskop, multimetre, entegre test cihazı gibi ölçü ve test cihazları, güç kaynakları, programlama aletleri (EPROM programlayıcı), bilgisayar destekli tasarım programları (Baskılı devre veya elektronik devre tasarım programı), direnç, kondansatör, entegre devre, transfarmatör gibi elektonik devre elemanları.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Özellikleri
Elektronik teknolojisi teknikeri olmak isteyenlerin; Elleri, gözleri ve işitme organları sağlam, ortalamanın üstünde genel yeteneğe, mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip, şemaları okuyabilmek için şekil ilişkilerini görebilen, ayrıntıları algılayabilen, aynı anda bir çok şeyi görebilen kimseler olmaları gerekir.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Okulu
Eğitim, lise veya dengi okuldan sonra meslek yüksekokullarında 2 yıldır.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Elektronik Teknolojisi” ön lisans diploması ve “Elektronik Teknolojisi Teknikeri” unvanı verilir.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Çalışma Alanları
Elektronik sanayii, elektronik cihaz üretiminde kullanılan tüm aktif, pasif elektromekanik ve diğer elemanlar ile ev ve eğlence yerlerinde kullanılan profesyonel elektronik cihazlar gibi tüketim mallarını, profesyonel elektronik cihazlar, telekomünikasyon cihazları, tıp elektroniği, endüstriyel elektronik, güç elektroniği, kontrol sistemleri, güvenlik sistemleri, bilgisayar donanımı, mikro işlemci, uzay elektroniği, atom elektroniği ve uçak elektroniğini kapsamaktadır. Elektronik teknikerleri, elektronik devre veya donanım içeren makine, donanım veya sistemlerin yer aldığı fabrika veya işletmelerde çalışabilirler. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak bu sektörde talep gittikçe artmaktadır. Elektronik teknikerlerinin gerek kamu, gerekse özel sektörde iş bulma şansları oldukça yüksektir. Bağımsız olarak kendi işlerini kurabilirler.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri Meslekte İlerleme
“Elektronik Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Fizik, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Meteoroloji Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik Kontrol Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Elektronik Teknolojisi Teknikeri, Elektronik Teknolojisi Teknikeri hakkında, Elektronik Teknolojisi Teknikeri ile ilgili bilgi, Elektronik Teknolojisi Teknikeri mesleği, Elektronik Teknolojisi Teknikeri nasıl olunur, Elektronik Teknolojisi Teknikeri olmak için, Elektronik Teknolojisi Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Elektronik Teknolojisi Teknikeri özellikleri, Elektronik Teknolojisi Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim