Hakkında Bilgi

Elektrostatik Boya Operatörü Hakkında Bilgi

Elektrostatik Boya Operatörü Hakkında Bilgi
Elektrostatik Boya Operatörü Görevleri
İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak; İş organizasyonu yapar, toz ve yaş boya ekipmanlarının kontrol ve bakımını yapar, boyama yüzeyini hazırlar, boya hazırlar, boya testi yapar, boyama sürecinde kullanacağı alet ve donanımı ve katkı maddelerinin miktarını ayarlar, boya fırınını çalışır hale getirerek elektrostatik boyama yapar, boyanmış iş parçasını fırınlar, üretim ile ilgili kayıtları tutar, çalışma mahallinin ve kullanılan takım, alet ve donanımın günlük temizliğini yaparak bir sonraki kullanıma hazır halde bulundurur.

Elektrostatik Boya Operatörü Kullanılan Malzemeler
Askı teli, Ayırıcı (siklon), Boya kabini, Boya robotu, boya tabancası, Boya test cihazları, Büre, Cam ölçü-numune kabı (beher), Eldiven, Elektrik süpürgesi Fırın, Filtre, Gözlük, Hava hazırlama - kurutma cihazı, Hava şartlandırıcısı, Isıtıcı lamba, Jeneratör, Kompresör, Kontrol paneli, Kronometre, Maske Ölçü cihazları, PH metre, Pipet, Pompa, Redresör, Taşıyıcı bant (konveyör) ,Terazi, Aktivasyon malzemeleri, Bant, Bez çeşitleri mineralize su, Fırça, Fosfatlama, Malzemeleri, İndikatörler, Kataforez boya ve solventleri, Kimyasal maddeler, Kromatlama banyo malzemeleri, macun çeşitleri, iskeleme kâğıdı, Pasivasyon malzemeleri, PH kâğıdı, Sıcak boya sökücüler, Toz boya, Yağ alma malzemeleri, Yaş boya, Zımpara

Elektrostatik Boya Operatörü Özellikleri
Elektrostatik boya operatörü olmak isteyenlerin; Çevre korumaya karşı duyarlı, ayrıntılara özen gösteren, renk algısı iyi, dikkatli, sabırlı, temiz ve titiz, yönergeye uyabilen, el becerisi gelişmiş, Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, ekip çalışmasına yatkın kimseler olması gerekir.

Elektrostatik Boya Operatörü Çalışma Alanları
Elektrostatik boya operatörleri, otomobil, makine, uçak vb. endüstrileri dallarında boyama öncesi yüzey ön hazırlık ve boyama işlemlerinin yapıldığı işletmelerde çalışabilirler. Hızla gelişmekte olan otomobil, makine ve uçak üretim sektörlerinde elektrostatik boya operatörlüğünün önemi gittikçe öne çıkmakta ve bu alanda çok sayıda iyi eğitilmiş ve tecrübeli elemana ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir. Ayrıca, meslekte gelişmiş makinelerin kullanılması birçok tehlike ve iş kazası riskini ortadan kaldırmıştır. Bu meslek sahiplerinin, kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrostatik boya ve uygulama tekniği ile ilgili birimlerinde ve küçük boya atölyelerinde çalışma olanakları bulunmaktadır. Mesleki eğitime kadınların da alınmaları söz konusu olmakla beraber, çalışma ortamının koşullarına bağlı olarak erkek meslek elemanlarının daha çok tercih edildiği bir meslek grubudur. Gelecekte elektrostatik boya operatörlüğünde çalışanların, daha gelişmiş NC ve CNC makineleri ve ekipmanları kullanmaları beklenmektedir.

Elektrostatik Boya Operatörü Okulu
Bu mesleğin örgün eğitim kurumlarında eğitimi verilmemektedir. Meslek Halk Eğitim Merkezi kurslarında ve genellikle işletmelerde işbaşında öğrenilmektedir. İşletmelerde meslek eğitimi işe girme ile başladığından işyerinin özelliğine göre görüşme usulü ile ya da aynı işyerinde başka bir görevde iken yeterli performans gösterilerek o görevde yetiştirilme durumu da söz konusu olabilmektedir.

Elektrostatik Boya Operatörü Okulu Kaç Yıllıktır
İşyerlerinin yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte, işyerlerinde 1–3 ay arasında işbaşında eğitim verilmektedir. Halk Eğitim Merkezi kursları ise 400–800 saat arasında değişmektedir. Bu meslek genellikle işyerinde bir kişinin gözetiminde öğrenilir.

Elektrostatik Boya Operatörü, Elektrostatik Boya Operatörü hakkında, Elektrostatik Boya Operatörü ile ilgili bilgi, Elektrostatik Boya Operatörü mesleği, Elektrostatik Boya Operatörü nasıl olunur, Elektrostatik Boya Operatörü olmak için, Elektrostatik Boya Operatörü olmak için hangi okulu okumalı, Elektrostatik Boya Operatörü özellikleri, Elektrostatik Boya Operatörü ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim