Hakkında Bilgi

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Hakkında Bilgi

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Hakında Bilgi
Endüstriyel Elektronik Mühendisi Görevleri
Sanayileşme ve makineleşmeyle birlikte endüstriyel elektronik teknikerinin çalışma alanı oldukça genişlemiştir. Genel olarak bu meslekte yapılan görevler şöyle özetlenebilir: sanayide kullanılan elektronik cihazları monte eder, elektronik cihazları ve elektronik devreleri işletir ve bakımını yapar, elektronik cihazlarda ve elektronik devrelerde meydana gelen arızaları onarır, fabrikalarda otomatik kontrol ve kumanda sistemlerinin bakım, onarım ve montajını yapar, sanayide kullanılan bilgisayarlı sistemlerin bakım onarım ve montajını yapar.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Kullanılan Malzemeler
El Aletleri: pense, tornavida, kontrol kalemi, yan keski, kargaburnu, kablo işleme aletleri, havya ve diğer lehim takımları, matkap, demir testeresi, eğe, törpü, mengene vb., ölçü Aletleri: multimetre (avometre), faz kontrol cihazı, frekansmetre, osilaskop, dijital ve anolog elektrik ölçü aletleri, devir sayısı ölçer, aydınlık şiddeti ölçer, wattmetre, elektrik sayacı vb., diğer aletler: bobin sarma aleti, sinyal jeneratörü, bilgisayar, güç kaynağı (DC voltajı) vb.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Gerektirdiği Özellikler
Endüstriyel elektronik teknikerinin; temel bilimlere özellikle fizik ve elektronik konularına ilgi duyan, meraklı, dikkatli olması beklenir. ayrıca el ve parmak becerisinin gelişmiş olması, görme, el ve kol özrü ile ellerinde titreme olmaması bu meslekte aranan niteliklerdir.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Okulu
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının ”Endüstriyel Elektronik” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Elektronik Teknolojisi” olarak değişmesi nedeniyle, ”Endüstriyel Elektronik“ adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle de meslek eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Endüstriyel Elektronik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
İki yıllık meslek yüksekokullarının Endüstriyel Elektronik Bölümlerinde: elektrik ve elektroniğin ilkeleri, teknolojinin bilimsel ilkeleri, bilgisayar çalışmaları, matematik, genel iletişim belli başlı derslerdir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Endüstriyel Elektronik” ön lisans diploması ve “Endüstriyel Elektronik Teknikeri” unvanı verilir.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Çalışma Alanları
Endüstriyel elektronik teknikerleri; endüstrinin elektronikle ilgili bakım ve onarım servislerinde, elektrik ve elektronik devre ve devre gereçleri üreten tesislerde, asansör imalat ve montajında, bant sistemlerinin kontrol ve kumanda kısımlarında, yürüyen merdivenlerin bakım, onarım ve montajında, otomotiv sanayisinde, uçak sanayisinde, bilgisayar sistemlerinde ( yazılım, montaj, tamir ), faks şirketlerinde, haberleşmede, savunma sanayii gibi alanlarda çalışırlar. Elektroniğin endüstrideki uygulamaları, özellikle son on yıl içinde baş döndürücü bir hız kazanmıştır. Üretimde sağlanan teknolojik yenilikler kaliteyi yükseltip maliyetleri düşürmeye başlamış, bu konuya önem veren ülke ve işletmeler günümüzde ekonomik birer güç haline gelmişlerdir. Endüstriyel elektronik alanındaki gelişmeler bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmaktadır. Dolayısıyla bu alanda iş bulma olanakları gün geçtikçe daha kolaylaşmakta ve ara-insan gücü ihtiyacı artmaktadır.

Endüstriyel Elektronik Mühendisi Meslekte İlerleme
Endüstriyel Elektronik bölümü ön lisans programını başarı ile bitirdikten sonra ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı olmaları halinde; Elektronik Öğretmenliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Kontrol Mühendisliği, Kontrol Öğretmenliği, Uzay Mühendisliği alanlarında dört yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler. Kamu kuruluşlarında, teknik kadroda şef, müdür gibi unvanlar alabilmektedirler, özel sektörde ise çalışma ve başarısına göre formen, atölye şefi, ustabaşı, baş tekniker gibi unvanlar alabilirler,

Endüstriyel Elektronik Mühendisi, Endüstriyel Elektronik Mühendisi hakkında, Endüstriyel Elektronik Mühendisi mesleği, Endüstriyel Elektronik Mühendisi nasıl olunur, Endüstriyel Elektronik Mühendisi ile ilgili, Endüstriyel Elektronik Mühendisi olmak için, Endüstriyel Elektronik Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Elektronik Mühendisi özellikleri, Endüstriyel Elektronik Mühendisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim