Hakkında Bilgi

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Hakkında Bilgi

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Hakkında Bilgi
Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Görevleri
Makineleri işletmeye alır, montaj ve demontaj işlemlerini gerçekleştirir, klasik ve bilgisayar destekli imalat makineleri (CNC) ile talaşlı imalat teknolojisinde (Torna, Freze, Taşlama vb) kullanılan araç-gereçleri kullanarak istenilen işlemleri yapar, hidrolik (basınçlı akışkan ile sistemlerin kontrolu), pnömatik (basınçlı hava ile sistemlerin kontrolu), elektro hidrolik sistemlerin tamir ve bakımını yapar, makine sistemlerini söker, takar, birleştirir, her türlü makinenin (Klasik-CNC) arızalarının tespit edilmesi, bakım ve onarımını yapar, makine parçalarının şekil, ayar ve ölçü bozukluklarını ilgili ölçü aletleri ile ölçer, kontrollerini yapar, tezgâhın basit bakım ve onarımlarını yaparak bir sonraki yapılacak iş için aktif hale getirir.

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Kullanılan Aletler
Torna, freze, taşlama ve bunlarla ilgili araçlar, ölçme ve kontrol aletleri (kumpas, mikrometre, ibreli ve dijital ölçme kontrol aletleri, güvenlik araçları (gözlük, talaş kancası vb).

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Özellikleri
Endüstriyel Mekanik Teknisyeni olmak isteyenlerin; uzay ve şekil ilişkilerini görebilen, mekanik sistemler arasındaki ilişkileri anlayabilen, fizik ve matematik alanlarına ilgili, göz ve ellerini eşgüdüm içinde kullanabilen, tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş, dikkatli ve tedbirli, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, başka insanlarla iyi iletişim kurabilen, gürültüden rahatsız olmayan, sabırlı, sorumluluk taşıyabilen kimseler olması gereklidir.

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liselerinin Endüstriyel Mekanik bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liselerinde bu isimle alan ve dal ismi bulunmamakta, eğitim yeni uygulamaya göre Makine Teknolojisi alanında Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme, Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı, Bilgisayarlı Makine imalatı, Endüstriyel Kalıp, Mermer İşleme, Makine Bakım Onarım dallarında verilmektedir. Bu dallara ait bilgi edinmek için Bakınız Genel Eğitim-Öğretim dosyaları. Bu dosyadaki mesleğin eğitimine ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Bu mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Çalışma Alanları
Makine ile imalat yapılan işletmelerde çalışma alanı oldukça fazladır. Çalışma daha çok özel işyerlerinde yoğunlaşmaktadır. Büyük endüstri işletmeleri ile KOBİ’lerde (küçük ve orta ölçekli işletmelerde) çalışma imkânı oldukça yüksektir.

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin endüstriyel mekanik bölümünden mezun olanlar, açıkhava reklâmları ve serigrafi, enerji, gemi makineleri işletme, endüstriyel kalıpçılık, hasat sonrası teknolojisi, makine, makine yağları ve yağlama teknolojisi, mekatronik, mekatronik (uzaktan eğitim), otomotiv, oto boya karoseri doğrultma teknikerliği, sondajcılık, tarım alet ve makineleri, metalurji malzeme, gemi makineleri, metalografi ve malzeme muayenesi, raylı sistemler makine teknolojisi, termik santral makineleri, termik santrallerde enerji üretimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve kalıpçılık öğretmenliği, makine resmi ve konstrüksiyon öğretmenliği, mekatronik öğretmenliği, otomotiv öğretmenliği, talaşlı üretim öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan alarak diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre bakım şefi, kalite kontrol şefi, atölye şefi, bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler.

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni hakkında, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni ile ilgili, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni mesleği, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni nasıl olunur, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni olmak için, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni özellikleri, Endüstriyel Mekanik Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim