Hakkında Bilgi

Endüstriyel Örme Teknisyeni Hakkında Bilgi

Endüstriyel Örme Teknisyeni Hakkında Bilgi
Endüstriyel Örme Teknisyeni Görevleri
Tekstil mühendisi veya örme teknikeri nezaretinde, talep edilen işe göre planlama yapar, kadın, erkek ve çocuk örgü giyimleri ve çorapla ilgili makinede örülecek herhangi bir numune kumaşın elde veya bilgisayarda desen tasarımını ve programını hazırlar, hazırladığı deseni örme makinesine aktarır ve kumaşa veya ürüne dönüştürülmesini sağlar, üretim sırasında üretilen kumaşların kalitesini kontrol eder, kullandığı makinelerin basit bakım ve temizliğini yapar.

Endüstriyel Örme Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bobin Aktarma makineleri, Bilgisayar. Tansiyometre, Kompresör, Lup - büyüteç, İplik sevk miktarını ölçen elektronik (Dijital) aparatları, çeşitli el anahtarları (allen, sentil, ay anahtarı, tornavida, cımbız, örme tığı, kargaburun), kayışlar için yapıştırıcı veya elektrik ısısıyla yapıştırma aleti, makas, Gramaj aleti, cetvel, mezura, eşel, yağ, iğne, platin, eğe, zımpara, triko ütüsü, el ütüsü, hassas terazi.

Endüstriyel Örme Teknisyeni Özellikleri
Endüstriyel Örme Teknisyeni/Örme Teknisyeni olmak isteyenlerin; Mekanik yeteneği gelişmiş, şekil ve renk algısı yüksek, hızlı düşünme ve karar verme yeteneğine sahip, el-göz koordinasyonu, el ve parmak becerisi gelişmiş, tasarım ve çizim yeteneğine sahip, uzun süre ayakta ve makineyle çalışmaya dayanıklı, dikkatli, tedbirli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Endüstriyel Örme Teknisyeni Okulu
Meslek eğitimi: Kız Meslek Liseleri, Anadolu Kız Meslek Liseleri ve Anadolu Kız Teknik Liseleri ile Kız Teknik Liselerinin Tekstil alanının altında Örme dalında, ayrıca Anadolu Tekstil Meslek Liseleri Örgü Teknolojisi bölümlerinde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinin Tekstil Teknolojisi alanı Endüstriyel Örme dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Endüstriyel Örme Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Endüstriyel Örme Teknisyenliği / Örme Teknisyenliği mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır.

Endüstriyel Örme Teknisyeni Çalışma Alanları
Endüstriyel Örme Teknisyenleri/ Örme Teknisyenleri, özel sektöre ait Düz Örme ve Konfeksiyon İşletmelerinde ve örme fabrikalarının, model hazırlama, seri üretim ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler. Son yıllarda modaya da bağlı olarak gelişme gösteren düz, yuvarlak örme üretim ve giyim, çorap ve örgü aksesuar (şapka, atkı, eldiven vb.) üreten işletmelerde de çalışma olanakları (bölgesel olarak) artış göstermiştir. Ayrıca, makine ve ekipman maliyetini karşılayabilen meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

Endüstriyel Örme Teknisyeni Meslekte İlerleme
Endüstriyel Örme Teknisyenleri/ Örme Teknisyenleri çalıştıkları kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef, vardiya sorumlusu olabilirler. Daha önceki yıllarda meslek liselerinin Örme bölümü mezunları ile şu anki uygulamaya göre Tekstil Teknolojisi alanı Endüstriyel Örme dalından mezun olanlar istedikleri takdirde Tekstil, Halı ve Kilim, Halıcılık, Moda ve Tekstil Tasarım önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.

Endüstriyel Örme Teknisyeni, Endüstriyel Örme Teknisyeni hakkında, Endüstriyel Örme Teknisyeni ile ilgili bilgi, Endüstriyel Örme Teknisyeni mesleği, Endüstriyel Örme Teknisyeni nasıl olunur, Endüstriyel Örme Teknisyeni olmak için, Endüstriyel Örme Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Örme Teknisyeni özellikleri, Endüstriyel Örme Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim