Hakkında Bilgi

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Hakkında Bilgi

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Hakkında Bilgi
Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Görevleri
Endüstriyel üretim yapan ve otomasyon teknolojilerinin kullanıldığı fabrikalarda mühendis, teknik öğretmen ve teknikerlerin gözetiminde; otomatik kontrol, endüstriyel tasarım ve üretim ile işletim sistemlerinin kurulması, bakımı ve işletmeye alınması aşamalarında görev alır, Endüstride kullanılan bilgisayarlı sayısal denetimli ve otomatik tezgâhların işletim programını hazırlar, Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak kontrol cihazlarının bilgisayar programını yapar ve kontrol eder, hava, ısı ya da basıncı ayarlayan aletlerin düzenli bakımını yapar, bozulan aletleri sökerek onarır, yeniden ayarlar, Bilgisayar destekli teknik resim çizebilir.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar ve ilgili yazılımlar, Programlanabilir kontrol aletleri, Elektropnömatik ve elektrohidrolik devre elemanları, her türlü sensörler (algılama-hissedici sensörler, basınç sensörü, seviye sensörü, sıcaklık sensörleri, nem sensörü, ışık sensörü) Ölçüm cihazları (takometre, manometre, ampermetre, voltmetre, watmetre), Elektrik ve elektronik devre elemanları, Kablolar, entegre devreler, diot, transistör, felt, her türlü dijital ölçü aletleri, termokupul, Mikroişlemciler.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Özellikleri
Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine ve matematiğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, Mekanik ilişkileri görebilen, el ve parmak becerisine sahip, sesleri ayırt edebilme yeteneğine sahip, ince ayrıntıları algılayabilen, dikkatli ve titiz, alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen, dikkatli, sabırlı ve titiz kimseler olmaları gerekir. İşitme kusuru, el, kol ya da ayaklarını kullanmada güçlükler mesleğin yürütülmesine engel olabilir.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi anadolu teknik liselerinin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümlerinde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liselerinde bu bölümün adı alan ismi olarak değiştirilmiş olup Endüstriyel Kontrol ve Mekatronik dallarında eğitim verilmektedir. Bu dallara ait bilgi edinmek için Bakınız Genel Eğitim-Öğretim dosyaları. Bu dosyadaki mesleğin eğitimine ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Çalışma Alanları
Endüstriyel Otomasyon Teknisyenleri; petro kimya, gıda, otomotiv, elektronik vb. sektörlerde daha çok otomatik kumanda cihazlarının üretildiği ve uygulandığı büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerde teknisyen olarak görev yaparlar. İş bulma olanakları yönünden kızlar ve erkekler arasında fark görülmemekle birlikte, bu mesleğin eğitimine aday olan kız öğrencilerin oranı %10–20 arasındadır.Kamuda görev alınmak istenildiğinde; Daimi İşçi Sınavı (DİS) ya da Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) başarılı olmak ve tercih sıralaması sonunda mesleği ile ilgili açık kadrosu bulunan bir kamu kurumuna atanmaya hak kazanmak gerekmektedir.Daha çok endüstrinin gelişmiş olduğu bölgelerde ve ileri teknolojinin kullanıldığı işletmelerde iş bulma olanağı yüksektir. Anadolu Teknik Lisesi mezunlarına doğrudan İşyeri Açma Belgesi verildiğinden isterlerse kendi adlarına işyeri açabilirler. Mesleklerinde iş bulma sorunu olduğunda ya da işsiz kalmaları halinde; elektrik ve elektronik teknisyenlerinin yaptığı işlere de aday olabilirler, bilgisayar programcılığı yapabilir, makinelerin otomasyon programlarını hazırlayabilirler.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni Meslekte İlerleme
Endüstriyel Otomasyon Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef vb. olabilirler. Çalışılan işletmelerde hizmet-içi eğitim programlarıyla fabrika otomasyonu, bilgisayar programcılığı, makine tasarımı, bakım-onarım gibi bölümlerde uzmanlaşma olanakları vardır.Anadolu Teknik Liselerinin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri (Elektronik), (Mekanik) bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine Resim Konstrüksiyon, Endüstriyel Kalıpçılık, Enerji, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme, Otomotiv, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Mezunlar, ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Y.O), Kontrol Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği Uçak Elektrik -
Elektronik (Sivil Havacılık Y.O), Kalıpçılık Öğretmenliği, Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni hakkında, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni ile ilgili bilgi, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni mesleği, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni nasıl olunur, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni olmak için, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni özellikleri, Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim